7 grudnia 2021 Udostępnij

Panleukopenia, czyli nosówka u kota. Przyczyny, objawy, leczenie

​Panleukopenia to bardzo niebezpieczna kocia choroba zakaźna, przed którą skutecznie chronią szczepienia. Dowiedz się więcej na temat nosówki u kota.

Panleukopenia - co to jest?

Panleukopenia jest kocią chorobą wywoływaną przez parwowirusa odpornego na czynniki środowiskowe. Warto wspomnieć, że jest to inny wirus niż ten, który wywołuje parwowirozę u psów. Namnaża się on w tkankach układu pokarmowego, szpiku kostnego i układu limfatycznego. Charakteryzuje się wielką zakaźnością, a przenosi się przez kał i płyny ustrojowe.

Jak dochodzi do zakażenia panleukopenią?

Do zakażenia panleukopenią może dojść śródmacicznie, czyli jeszcze w okresie płodowym, jeśli ciężarna kotka jest zakażona. Najczęściej jednak do zachorowania dochodzi u nieszczepionych kociąt i dorosłych kotów, które mają kontakt z wirusem. Co ważne, niekoniecznie muszą być wychodzące, ponieważ wirus przenoszony jest także na podeszwach butów właścicieli.

Panleukopenia jest rzadką w Polsce chorobą, mimo to, zalecenia lekarzy weterynarii mówią jasno, aby obowiązkowo szczepić wszystkie koty, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu.

Więcej sprawdzonych informacji na temat panleukopenii znajdziesz na stronie: https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/kot/panleukopenia/

Objawy panleukopenii

Do typowych objawów panleukopenii zalicza się biegunkę (nierzadko z domieszką krwi), wymioty, gorączkę, osowiałość, a także brak apetytu. Ze względu na te objawy u chorych kotów bardzo szybko dochodzi do anemii i odwodnienia. Charakterystycznym objawem nosówki kociej jest drastyczny spadek białych krwinek. Zakażone zwierzęta są nosicielami wirusa nawet przez okres kilku miesięcy. Jeśli choruje kotka w ciąży, wirus może przenikać przez łożysko do nienarodzonych kociąt. Jeśli tak się stanie, małe koty rdzą się z uszkodzeniami mózgu i mają tzw. wrodzoną drżączkę, która jest chorobą nieuleczalną.

Leczenie kociej nosówki

Niestety, ale panleukopenia jest chorobą, na którą nie znamy leku - obecnie nie istnieje możliwość zwalczenia wirusa, który wywołuje nosówkę. Samo leczenie ogranicza się do minimalizowania objawów klinicznych i ochrona przed śmiercią. Jeśli kot zostanie hospitalizowany szybko i zostaną mu podane antybiotyki pokonujące wtórne infekcje, a także będzie pod stałą obserwacją i kroplówką zapobiegającą odwodnieniu organizmu, jest szansa jego ozdrowienie.

Sprawdź, jakie inne choroby często atakują koty. Więcej materiałów tutaj.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)