8 czerwca 2017 Udostępnij

Jak dbać o kota z niewydolnością nerek?

Niewydolność nerek to choroba ewidentnie układu moczowego. To jest zaburzenie, które w przyszłości może doprowadzić do zniszczenia funkcjonalnych jednostek, które są nazywane nefronami. To właśnie nefrony są odpowiedzialne za filtrowanie krwi w nerkach, stabilizacji stężenia płynów w nerkach jak i także za usuwanie produktów zbędnych.

Niewydolność nerek u kota - przyczyny 

Białko spożywane w pokarmach o złej jakości jest przyczyną. Dieta każdego kota powinna być bardzo bogata w białko. Mówimy jednak o pochodzenia zwierzęcego białkach. Nadmiar białka zostaje usuwany z organizmu właśnie przez nerki, które poprawnie funkcjonują. Jednakże "gorsze" białko może nerki obciążać właśnie przy jego usuwaniu. Może to doprowadzić do niewydolności nerek. Kolejna przyczyna bez wątpienia to wiek. Wraz z procesem starzenia się starzeniu ulegają także wewnętrzne organy. Między innymi właśnie dlatego seniorzy koci są narażeni na niewydolność nerek. Wielotorbielowowść nerek jest z kolei chorobą, w której właśnie dochodzi do powstania torbieli na nerkach. Wada ta jest przekazywana potomstwu, a więc genetycznie. Jest to szczególnie widoczne u kotów perskich, mancoon, curl, syjamskich, ale już nie ze względu na właściwości genetyczne. Kolejną przyczyną jest zakażenie bakteryjne.

Niewydolność nerek u kota - objawy 

Jeśli chodzi o objawy niewydolności nerek to jest ich bardzo dużo. Są one zależne od stadium choroby jak i także od czasu, w którym wyniszcza się przez nią organizm.

 • owrzodzenia ustnej jamy
 • odwodnienie (nieelastyczna skóra, sucha, lepkie lub suche dziąsła)
 • zapaść
 • wymioty
 • wyborczyny
 • drgawki
 • brak apetytu
 • rozcieńczony mocz
 • utrata koloru maści
 • wzmożone pragnienie
 • nieprzyjemny zapach z ustnej jamy

Niewydolność nerek u kota - rokowania

Tak naprawdę to konsekwencje są zależne od indywidualnych skłonności kota chorego jak i także od profilaktyki. Dodatkowo istotny jest stopień wyniszczania nerek, kondycji kota jak i także wieku. Niestety niewydolność nerek zwłaszcza ta nieleczone lub też zaniedbana prowadzi bezpośrednio do uszkodzenia filtrów organizmu nerek jak i także w konsekwencji niestety śmierci kota.

Wykryta szybko niewydolność nerek jest możliwa dzięki profilaktycznym badaniom. Silne objawy powstają dopiero po uszkodzeniu nerek w siedemdziesięciu pięciu procent przypadków.

Znacznie mniej optymistyczna jest niewydolność nerek przewlekłej. Najczęstsza przyczyna śmierci kotów jest uszkodzenie nerek.

Każde absolutnie podejrzenie to problem z nerkami oraz z moczowym układem u zwierzęcia powinno być skonsultowane z weterynarzem. Leczenie kota bez odpowiedniej diagnozy jest niewskazane.

kwasy omega 3

Odpowiednia porcja kwasów mega-3 i omega-6 wpływa bardzo łagodząco na zapalne stany jak i także pomaga na obniżenie wysokiego ciśnienia w nerkowych kłębuszkach. Dzięki takowego działaniu choroba przebiega znacznie wolniej.

Niewydolność nerek u kota: dieta, karma 

Koty mające niewydolność nerek bardzo szybko tracą apetyt. Czego wynikiem jest chudnięcie i pogorszenie kondycji. Między innymi właśnie dlatego dieta dla takowego kota powinna cechować się smakowitością konkretnego pożywienia. Przez to zwierze będzie je znacznie chętniej jadło. Zapewni mu to odpowiednią ilość odżywczych składników.

Idealnie gdy w karmie chorych kotów znajdował się cytrynian potasu. To właśnie on obniży ryzyko metabolicznej kwasicy. Skutki kwasicy mogą być naprawdę niebezpieczne dla życia i dla zdrowia kotka.

Bardzo ważne jest, aby chory kot bardzo dużo pił wody. Dostęp do miseczki z wodą powinien mieć dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nie możemy w żadnym wypadku dopuścić do odwodnienia zwierzęcia.

Ponieważ niewydolność nerek jakby nie było jest chorobą nieuleczalną, a dodatkowo wszelkie działania na celu mają tylko i wyłącznie spowolnienie już rozwiniętej choroby to nasze zwierzątko obowiązkowo musi pozostać na specjalnie przygotowanej diecie do końca życia. Niepokojące objawy, które mogą się pojawić powinny być zgłaszane lekarzowi weterynarii. Musimy o tym pamiętać.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)