30 maja 2017 Udostępnij

Jak długo żyje kot z cukrzycą?

Schorzenie

Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób wewnątrzwydzielniczych, z którą borykają się nie tylko ludzie. Warto wiedzieć, że osoby z tą dolegliwością mają stwierdzone zaburzenia wydzielania lub wykorzystania insuliny, która jest odpowiedzialna za regulowania przepływu glukozy z krwi do poszczególnych komórek organizmu. Co ciekawe, ta choroba często dotyka także koty (statystyki pokazują, że z cukrzycą boryka się 1 kot na 400-500 zwierząt).

W przypadku kotów cukrzyca dzieli się na pierwotną typu 1, pierwotną typu 2, a także cukrzyca wtórną (podobnie, jak u ludzi). Najczęściej zwierzęta chorują na cukrzycę typu 2. W tym przypadku wydzielanie insuliny jest zaburzone oraz występują nieodpowiednie reakcje organizmu. Nieleczona cukrzyca prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz kwasicy ketonowej. Warto zaznaczyć, że podjęcie odpowiednich kroków sprawia jednak, że kot może praktycznie normalnie funkcjonować.

Przyczyny

Jedną z przyczyn są wady wrodzone. Poza tym należy wyróżnić otyłość, brak ruchu oraz niewłaściwą dietę. Cukrzyca częściej dotyka zwierzęta, które przekroczyły 7 rok życia. Ciekawostką jest fakt, że częściej chorują na nią samce. W niektórych przypadkach ta choroba jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków lub konsekwencją innych dolegliwości.

Kot z cukrzycą - objawy

Najważniejszym objawem cukrzycy występującej u kotów jest zwiększone pragnienie. Właściciele powinni zwrócić również uwagę na takie czynniki jak oddawanie dużych ilości moczu czy ogromny apetyt. Warto zaznaczyć, że koty z tą dolegliwością szybko tracą na wadze oraz mają nieprzyjemny zapach z pyszczka. Częstym objawem jest również neuropatia cukrzycowa, która polega na charakterystycznym sposobie chodzenia. Efektami ubocznymi cukrzycy są także zaćma, niewydolność nerek, zapalenie jelit czy powiększona wątroba. Brak leczenia tej choroby prowadzi do powstania kwasicy ketonowej (zagrażającej życiu pupila), która objawia się wymiotami, biegunkami czy zaburzeniami oddychania.

kot z cukrzycą diagnoza

Rozpoznanie

Koty – u których podejrzewa się cukrzycę – muszą mieć wykonaną pełną morfologię oraz badanie moczu (wraz z pomiarem glukozy w obu przypadkach). Dobrze jest też zbadać poziom kreatyniny oraz mocznika we krwi, ponieważ nadmierne pragnienie może być objawem ppn. Czasami wykonuje się też USG brzucha kota. Jak przygotować pupila do tego zabiegu? Kot powinien być na czczo oraz zrelaksowany, ponieważ stres może wpłynąć na końcowy wynik, który nie będzie miarodajny.

Kot z cukrzycą - leczenie

Jeśli kot ma cukrzycę, to jego właściciel będzie musiał dbać o rygorystyczną dietę. Musi ona cechować się odpowiednią jakością oraz większą zawartością białka, a mniejszą ilością węglowodanów. Ponadto właściciel musi nauczyć się robić zastrzyki, aby ustabilizować poziom cukru u pupila. Konieczne jest też regularne badanie kociego zdrowia, ponieważ cukrzyca powoduje dużo skutków ubocznych.

Po odczytaniu wyników lekarz zdecyduje czy pupil będzie miał podawane zastrzyki z insuliny czy same tabletki. Warto podkreślić, że ustalenie optymalnej dawki, częstotliwości podawania czy rodzaju insuliny może trwać nawet kilka tygodni (lekarz musi oznaczyć w tym czasie kilka razy krzywą cukrzycową). Istotne jest to, aby kot nie był karmiony na własną rękę przez właściciela, jeśli ten nie posiada odpowiedniej wiedzy w tym temacie.

Najtrudniejsze są początki – zarówno dla właściciela, jak i dla kota. Obie strony muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Odpowiednie leczenie jest jednak ważne, aby zapewnić kotu jak największy komfort. Trzeba podkreślić, że na samym początku należy wypłukać z organizmu pupila wszystkie toksyny związane z negatywnym wpływem cukrzycy na metabolizm. Istotne jest też wyrównanie bilansu elektrolitów. To sprawia, że często kotom podawane są kroplówki. Pupil co jakiś czas musi być też ważony, aby w razie czego skorygować dietę.

Warto wiedzieć, że nieleczona czy niezdiagnozowania cukrzyca często prowadzi do ciężkiego zatrucia organizmu, kwasicy ketonowej (która stanowi stan zagrażający życiu), uszkodzenia nerek albo wątroby.

W niektórych sytuacjach cukrzyca jest niemożliwa do wyleczenia, ponieważ powstała ona na skutek innej choroby. Wtedy należy zdiagnozować dolegliwość pierwotną i najpierw zająć się jej leczeniem.

dieta kota cukrzyka

Kot z cukrzycą - dieta 

Koty powinny otrzymywać karmę wysokiej jakości, która będzie odpowiednio zbilansowana. Złym rozwiązaniem jest podawanie im tego, co jemy na co dzień. To samo tyczy się karm o wątpliwej jakości.

Trzeba zadbać, aby zwierzęta miały odpowiednią dawkę ruchu i szybko reagować na wypadek problemów z wagą. Warto też obserwować zachowanie pupila, aby dostrzec symptomy, które mogą świadczyć o cukrzycy. Jeśli kot będzie miał problemy z wyżej wymienionymi objawami, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Poza tym warto systematycznie chodzić ze swoim pupilem do doktora, aby wykonywać profilaktyczne badania, które mogą szybciej wykryć cukrzycę i sprawić, że będzie ona łatwiejsza do późniejszego leczenia.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)