14 lipca 2017 Udostępnij

Skuteczny lek na tasiemca u kota

"Preparat" to postać leku, wyprodukowanego przez firmę farmaceutyczną - może to być tabletka, żel lub pasta o określonym działaniu i określonej nazwie handlowej (Cestal Plus, Pratel, Drontal Junior, Dolpac, Milbemax). Każdy preparat musi w swoim składzie zawierać przynajmniej jedną substancję aktywną, choć większość preparatów służących do odrobaczania kotów zawiera więcej niż jedną substancję czynną - są to preparaty złożone. Każda z substancji czynnych ma nieco inne spektrum działania i pomaga w usunięciu innych pasożytów. Ponieważ nie każde odrobaczane zwierzę ma przeprowadzane badania kału, dzięki którym można konkretnie określić, jaki rodzaj pasożyta go zaatakował - należy podać lek, który zabije wszystkie potencjalnie istniejące pasożyty. Dlatego lepiej wybrać dla swojego kota preparat złożony - wystarczy wtedy podać jeden lek zamiast kilku.

Tasiemiec u kota - leki 

"Dawka" jest ilością czynnej substancji podawanej na kilogram masy ciała kota. Producenci leków podają, jaką ilość preparatu należy podać zwierzęciu o określonej masie ciała - zazwyczaj takie substancje mają duży margines bezpieczeństwa, dzięki czemu ich przedawkowanie nie powinno powodować działań niepożądanych. Dlatego też producenci zalecają "zaokrąglenie" ilości podawanego preparatu do takiej, która odpowiada ilości jednej tabletki lub jej połowy - w ten sposób łatwiej wydzielić odpowiednią ilość substancji. Zawyżanie ilości leku odrobaczającego to kwestia dyskusyjna - ostateczna decyzja należy do lekarza weterynarii.

Tasiemiec u kota - leczenie 

Istnieje wiele różnych schematów odrobaczania zwierząt. Obecnie zalecane jest odrobaczanie kociąt kilkakrotnie, w odstępach dwutygodniowych, a następnie kilka razy w odstępach miesięcznych. Starsze zwierzęta mogą być odrobaczane rzadziej, jednak należy to robić przynajmniej cztery razy w ciągu roku. Każda lecznica dla zwierząt ma opracowany własny system odrobaczana zwierząt, który jest oparty o przeprowadzoną przez miejscowego lekarza weterynarii analizę lokalnej sytuacji parazytologicznej. Lekarz ocenia tę sytuację na podstawie własnych obserwacji, badań kału zwierząt i informacji zdobywanych od właścicieli zwierząt.

Tasiemiec u kota -  jak leczyć?

Na pierwsze odrobaczanie wybierany jest najczęściej łagodniej działający preparat, często jednoskładnikowy. Taki preparat nie powinien nadmiernie obciążać organizmu młodego kota, a jednocześnie powinien pozwolić na skuteczne pozbycie się tasiemców. Na pierwsze odrobaczanie nie powinno się wybierać silnych preparatów, o których wiadomo, że natychmiastowo uśmiercają wszystkie pasożyty. Zabicie wszystkich tasiemców w jednym czasie może bowiem doprowadzić do zatkania jelita ich martwym ciałami, co może doprowadzić do śmierci kota. Ponadto, metabolity uwolnione z zabitych pasożytów mogą być toksyczne i doprowadzić do zatrucia organizmu zwierzęcia. Lepiej jest więc wybrać słabiej działający lek, który będzie w mniejszej dawce podawany przez kilka kolejnych dni, co pozwoli zabić pasożyty stopniowo. Wielu właścicieli kotów potwierdza, że przy takim sposobie odrobaczania objawy uboczne nie występują, albo są mało nasilone. 

Dlaczego pierwsze odrobaczania powinno się przeprowadzać co 2 tygodnie?

Dwa tygodnie to czas, w jakim larwy pasożyta przekształcają się w postaci dorosłe. Preparaty odrobaczające zaś działają słabo na larwy - są skuteczne jedyne w przypadku zwalczania postaci dorosłej pasożyta. Preparat odrobaczający wyeliminuje więc jedynie dorosłe postaci tasiemca. Pozostałe larwy otrzymują w takiej sytuacji dodatkowe dwa tygodnie - w tym czasie rozwijają się, dojrzewają i stają się dorosłe, dzięki czemu może je zabić kolejna dawka preparatu odrobaczającego. 

Czy tasiemiec u kota jest groźny dla człowieka?

Podstawą odpowiednio prowadzonej profilaktyki jest systematyczność. Dlatego też każdy właściciel kota powinien dbać o jego regularne odrobaczanie - w ten sposób dba o jego ogólny stan zdrowia, jak i o stan zdrowia ludzi opiekujących się zwierzęciem. Często zdarza się jednak, że odrobaczanie kota jest przeprowadzane tylko po to, aby właściciel spełnił swój "moralny obowiązek" podaniem zwierzęciu tabletki. Nie każdy bierze pod uwagę to, że zarówno rodzaj preparatu, jak i jego dawka i częstotliwość podawania musi dla każdego kota być ustalona indywidualnie, w zależności od jego wieku, stanu zdrowia czy środowiska życia. Ważna jest też historia odrobaczania - nie należy dopuścić do powstania u pasożytów odporności na substancje czynne. Właściwa profilaktyka polega więc na współpracy właściciela kota z lekarzem weterynarii.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)