1 czerwca 2017 Udostępnij

Choroby skóry u psów

Choroby skóry u psów

Psy, niezależnie od rasy, są narażone na najróżniejsze choroby skóry. To właśnie z takimi dolegliwościami do gabinetów weterynaryjnych trafiają najczęściej właściciele czworonogów. Można nawet stwierdzić, że właściwie każdy posiadacz psa przynajmniej raz w życiu spotkał się z tego typu problemami u swojego pupila.

Dolegliwości skórne mogą mieć oczywiście wiele różnych przyczyn. Do najważniejszych z nich należą czynniki wywołujące reakcje alergiczne. Bardzo często są one wywoływane przez jad pchli. Wyróżnia się również alergeny pokarmowe, wziewne i kontaktowe.

Alergiczne pchle zapalenie skóry

Jest to najczęściej spotykana dolegliwość. Ostry świąd powoduje, że zwierzak zaczyna nadmiernie się drapać czy wręcz wgryzać w okolicach łap i pachwin. Pies może celowo ocierać się o ściany czy różne meble. Wystarczy bliżej przyjrzeć się jego sierści, aby zobaczyć skaczące po niej pchły. Czasami widoczne są również ich odchody, przypominające nieco czarne, niewielkie grudki ziemi.

Leczenie tej dolegliwości polega na walce z czynnikiem, który ją wywołuje. Potrzebne jest zatem skuteczne zwalczenie problemu pcheł w psiej sierści. Najlepiej skorzystać w tym celu z jednego z wielu preparatów, dostępnych obecnie na rynku. Są to zarówno specjalne szampony, jak i żele czy inne rodzaje kosmetyków.

Aby całkowicie wyeliminować tę dolegliwość, trzeba także zadbać o otoczenie, w którym żyje pies. Larwy pcheł są obecne w szparach podłóg, w meblach czy w ciasnych zakamarkach samochodów. Należy zatem stosować odpowiednie preparaty nie tylko do leczenia dolegliwości u psa, ale także do zwalczania pcheł. Regularnie skraplając takimi produktami swoje otoczenie zadbamy o zdrowie zarówno naszego psa, jak i nas samych.

Choroby skóry u psów - objawy 

Atopowe zapalenie skóry również stanowi reakcję alergiczną. W większości przypadków wywołują je alergeny wziewne, takie jak domowy kurz. Świąt pojawia się zwykle na łapach i w okolicach pyska psa. Jedynym sposobem na leczenie tej dolegliwości jest pozbycie się z otoczenia alergenu. Nie jest to niestety łatwe zadanie, bowiem w roli alergenu może występować mnóstwo różnych rzeczy. Najpewniejszym sposobem jest wykonanie testów środowiskowych w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym. Pozwoli to na określenie, czym jest alergen w przypadku psa. Następnie należy zrobić wszystko, aby usunąć go z naszego otoczenia.

shitzu choroby skóry

Choroby skóry u psów - jak leczyć? 

Można również przeprowadzić terapię polegającą na usunięciu uczulenia. Jest to jednak dość długotrwałe i bardzo kosztowne. Cała terapia polega na stopniowym podawaniu alergenu uczulonemu psu i zwiększaniu jego dawki, aby zwierzę mogło wyrobić sobie odporność na określone czynniki.

Alergia pokarmowa

Również alergia pokarmowa jest bardzo często występującą dolegliwością. Wielu właścicieli nie rozumie niestety jej natury i podchodzi dość błędnie do jej leczenia. Świąd skóry jest w tym przypadku wywoływany przez alergeny, które dostają się do organizmu psa wraz z pokarmem. Także w tym przypadku istnieje wiele alergenów. Najczęściej są to produkty spożywcze takie jak czekolada, wołowina, nabiał, wątroba wieprzowa czy podroby. Należy unikać podawania ich psu.

Choroby skóry u psów - leczenie 

Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, również tu występuje świąd w różnych miejscach. Dochodzi też do zapalenia uszu oraz warg. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić badania w celu wykluczenia innych rodzajów alergii. Po stwierdzeniu alergii pokarmowej podstawą jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Stopniowo eliminuje się z niej konkretne produkty aby dotrzeć do tego, który wywołuje alergię. Można też po kolei dodawać do niej kolejne produkty zawierające białko – oczywiście takie, których zwierzę nigdy wcześniej nie jadło. Dieta taka ma sens jedynie w przypadku, kiedy pies nie ma dostępu do żadnego innego pokarmu. Wykluczone jest podawanie mu nawet niewielkich smakołyków.

W sklepach można także znaleźć specjalne preparaty zawierające odpowiednio dobrane białka. Niestety, są one dość kosztowne. Z drugiej strony zapewniają wysoką skuteczność w wykrywaniu przyczyn takiej alergii.

Alergia kontaktowa

Jak sama nazwa wskazuje, przyczyną jest tu bezpośredni kontakt skóry zwierzęcia z czynnikiem wywołującym alergię. Dolegliwość ta jest stosunkowo łatwa do wykrycia, bowiem zmiany skórne występują głównie w tym miejscu, w którym skóra zetknęła się z alergenem. Dolegliwość najczęściej wywołują tworzywa sztuczne. Trzeba zatem dokładnie przyjrzeć się obroży, zabawkom jak i wszystkim innym akcesoriom, z którymi pies ma kontakt na co dzień. Po wykryciu alergenu można usunąć go z otoczenia psa i przeprowadzić kurację odczulającą.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)