5 czerwca 2017 Udostępnij

Poznaj najczęstsze choroby ryb akwariowych

Aby zapobiec chorobom ryb należy przede wszystkim w odpowiedni sposób pielęgnować akwarium. Kluczem do sukcesu jest skuteczna filtracja, obsadzanie roślinami, odpowiednie oświetlenie oraz dobranie właściwych parametrów fizyko-chemicznych wody. Nowe ryby warto poddać wcześniej trzytygodniowej kwarantannie. Nie należy kupować ryb apatycznych, uszkodzonych i kiepsko wyglądających. Akwarium przez cały czas powinno pozostawać czyste. Trzeba systematycznie zmieniać w nim wodę oraz unikać tzw. przerybienia. Ponadto warto zmniejszyć ilość podawania żywego pokarmu i nieco urozmaicić dietę ryb. Lepiej karmić mniejszymi porcjami kilka razy dziennie, niż raz dużą porcją. Nowe rośliny czy sprzęt dobrze jest wcześniej zdezynfekować. Nie wolno też w akwarium umieszczać ostrych przedmiotów. Poza tym trzeba też unikać palenia papierosów w pomieszczeniu, gdzie akwarium z rybami się znajduje. Są one groźne dla wielu gatunków ryb.

Choroby ryb akwariowych - ospa

To jedna z popularniejszych chorób pasożytniczych ryb, która widać gołym okiem na ich skórze jako niewielkie, białe kropeczki. Cykl rozwojowy kulorzęska przebiega już na rybie. Opuszczając ją pozostawia na skórze otwarte rany, co powodować możne wtórną infekcję bądź zarażenie pleśnią czy bakteriami. Pasożyt natomiast opada na dno tworząc cysty, w środku której dzieli się na komórki potomne. Z niej wychodzą nowe osobniki poszukujące nowego żywiciela.

Objawy - na skórze i płetwach pojawiają się białe plamki. Zaatakowana pasożytem ryba szybciej porusza swoimi pokrywami skrzelowymi. Ociera się również o przedmioty znajdujące się w akwarium. Nie ma apetytu.

Leczenie - pasożyta w formie czysty czy znajdującego się pod skórą ryby nie da się zwalczyć. W celu jego eliminacji do wody dodaje się specyfiki jeszcze przed uformowaniem się cyst lub po ich opuszczeniu przez pływaki pasożyta. W temperaturze 32 stopni Celsjusza pasożyt ginie w ciągu kilku godzin. Po leczeniu akwarium należy dokładnie wyczyścić. Pasożyty często bytują w roślinach. Leczenie niekiedy powoduje ich zniszczenie.

bojwonik, choroby ryb

Choroby ryb akwariowych - pleśniawka

Choroba ta atakuje wszystkie ryby, w szczególności te osłabione. Poza tym nieco częściej występuje u gatunków zimno-wodnych. Niekiedy na pleśniach przypominających watę rozwijają się glony. Atak pleśni zawsze stanowi następstwo innych problemów zdrowotnych np. pojawienia się pasożyta czy nieodpowiednich warunków wodnych np. złego pH czy za niskiej temperatury wody w akwarium.

Objawy - ryby szybciej poruszają swoimi pokrywami skrzelowymi, oddychają zaraz pod powierzchnią wody. Często ocierają się o przedmioty czy dno akwarium.  Ich kolor blaknie od nadmiernej ilości śluzu. Czasami chudną.

Leczenie 

Dactylogyrus składa jaja opadające na dno, które są odporne na lekarstwa. Zwalczanie jest dwuetapowe - najpierw podaje się wody w specjalnym zbiorniku leczniczym i przenosi do niego ryby. Potem robiona jest im krótka kąpiel formalinowa. Czasami stosuje się też lekarstwa. Kąpiel tego typu trzeba powtarzać co tydzień aż do momentu wyginięcia wszystkich larw. Po wyczyszczeniu akwarium można do niego z powrotem przenieść ryby.

Choroby ryb akwariowych - posocznica

Woda to dla ryb niezbędny element do życia. Ta choroba bakteryjna rozwija się u osobników osłabionych, które żyją w nieodpowiednich warunkach wodnych. Choroba bywa groźna i mocno zaraźliwa. Ryb w zaawansowanym stadium nie da się już uratować. Chore trzeba konieczne odizolować. W skrajnych przypadkach giną niestety wszystkie ryby w akwarium. Pozostałe po nich elementy trzeba dobrze odkazić, a roślinność zniszczyć. W takiej sytuacji warto u weterynarza potwierdzić jeszcze chorobę.

Objawy - mała ruchliwość i apatia ryb, a także brak apetytu. Ryby mają wytrzeszcz oczu i otwarte pokrywy skrzeli, czasami pojawiają się podskórne guzki.

Leczenie - w początkowej fazie choroby ryby można kąpać przez dwa dni w roztworze  Stntarpenu, Amplicyliny i wody. Potem kąpiel trzeba powtarzać co dwa dni. Zdrowym rybom warto podawać z kolei zieleń malachitową lub Metronidazol. To trudna do leczenia choroba.

 

Redakcja ZOO Portal