20 listopada 2017 Udostępnij

O czym świadczy brak apetytu u kota?


Koty to rodzaj domowego zwierzęcia, które posiada odmienne cechy niż psy, jeśli chodzi o żywienie czy też fizjologię układu pokarmowego. Koty jedzą o wiele częściej,jednak w małych ilościach, gdyż mają mniej pojemny układ pokarmowy.  

Brak apetytu u kota


Biorąc pod uwagę specyfikę tych zwierząt,  brak łaknienia towarzyszy niemal każdej chorobie u kotów. Nie jest to objaw specyficzny dla konkretnego schorzenia, ale łatwo zauważyć dzięki niemu, że coś jest nie tak ze zwierzęciem.Artykuł ten podpowie, kiedy brak apetytu u kota bywa niebezpieczny dla jego zdrowia, a także jak rozwiązać ten problem. 


Brak apetytu u kota - przyczyny


Brak apetytu, to mniejsze zapotrzebowanie na pokarm lub też całkowity brak potrzeby jedzenia. Występuje podczas bardzo wielu chorób, stąd jego etiologia jest różna. Czasami takiemu stanu towarzyszą również nudności oraz  wymioty. Zaburzone łaknienia pokarmu może doprowadzić nawet do niedożywienia  białkowo – energetycznego kota. Spowodowane jest słabo zbilansowaną dietą i przyjmowaniu zbyt małej ilości pożywienia.

Brak apetytu u kota zwykle objawia się:

 • spadkiem masy ciała,
 • zanikiem mięśni,
 • niedokrwistością,
 • powoduje uszkodzenie narządów.

Zakłada się, że utrata choćby 10% masy ciała jest już procesem nieprawidłowym, co trzeba skontrolować u specjalisty.

kot nie chce jeść

Brak apetytu u kota - dieta


Prawidłowy sposób żywienia sprzyja utrzymaniu równowagi między wszystkimi składnikami dostarczanymi do organizmu, a jego zapotrzebowaniem. .


Gdy  dochodzi do zachwiania równowagi tworzy się podłoże do rozwoju zespołów niedoborowych w organizmie.
Zwykle brak apetytu powodują:

 • Schorzenia jamy ustnej.
 • Zaburzenia przewodu pokarmowego  razem z niedrożnościami oraz pozostałe.
 • Schorzenia na tle chorób niewydolnościowych.
 • Schorzenia na tle chorób metabolicznych. 
 • Najczęściej brak apetytu powoduje niemożność wykonywania czynności jedzenia.


Taki stan bardzo często dotyczy zwierząt, które mają schorzenia jamy ustnej:  

 • kamień nazębny,
 • nadżerka na języku, 
 • zapalenie dziąseł.


Zmiany te powodują ból i dyskomfort u kota. Silny ból nie pozwala kociakowi na jedzenie i ewentualne rozgryzanie pokarmu. Taki zmiany często potrafią krwawić, bywają rozpulchnione, a także towarzyszy im brzydki zapach z jamy ustnej. 
Możesz temu oczywiście zapobiec – bardzo ważna jest profilaktyka jamy ustnej oraz regularne kontrole stanu uzębienia.
 

Brak apetytu u starego kota


Bardzo częstym gościem w gabinecie weterynarza jest kot senior. Właściciele zastanawiają się, czemu zwierzę nie ma apetytu, wspominając jego duże łaknienie w czasach, kiedy był młodszy.  Dorosłe koty bywają bardziej narażone na prawdopodobieństwo takich chorób, jak: niewydolność nerek, cukrzyca czy problemy z uzębieniem. Wszystkie te czynniki sprowadzają się niewątpliwie do jednej rzeczy: do braku apetytu. Aby najlepiej zająć się taką sytuacją, trzeba pójść do lekarza weterynarii, który dzięki dokładnym badaniom pacjenta oraz wykonaniu badań krwi, znajdzie przyczynę problemu. 

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)