29 maja 2017 Udostępnij

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u psa?

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie genetyczne występujące u psów. To jedna z chorób alergicznych. Schorzenie to często nawraca i wywołać ją mogą różne przyczyny. Dlatego też rolą właściciela jest obserwowanie zwierzęcia i jak najlepsze opisanie objawów u weterynarza.

Atopowe zapalenie skóry u psa - objawy 

Dolegliwości w przypadku tej choroby pojawiają się około pierwszego roku życia zwierzęcia. Objawy to przede wszystkim swędzenie skóry, które jest niezwykle uciążliwe. Można to zauważyć po tym, jak zwierzę się zachowuje. Głównym jego zachowaniem jest to, że bardzo się on drapie, co powoduje zwykle występowanie urazów. Tego typu rany są potencjalnie niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do ropnych zapaleń. Objawami atopowego zapalenia skóry mogą być również przebarwienia sierści. Zwierzę może również intensywnie ocierać się o meble lub wylizywać, szczególnie na brzuchu i okolicach pachwin. Może to sprawiać, że w tych miejscach pojawią się łyse plamy. Warto jednak pamiętać, że takie objawy mogą pojawiać się także przy innych schorzeniach, dlatego nie należy leczyć czworonoga samodzielnie.

Zmiany spowodowane przez atopowe zapalenie skóry znajdują się głównie na głowie psa, ale można je zauważyć także na innych częściach jego ciała. Objawy atopii mogą pojawiać się przez cały czas lub tylko okresowo. Wiele zależy od tego, czy w danym momencie zwierzę ma kontakt z alergenami powodującymi chorobę. Warto jest obserwować ten stan, ponieważ dzięki temu najłatwiej jest ustalić, na co pies może być uczulony.

Atopowe zapalenie skóry u psa 

Psy z atopowym zapaleniem skóry mogą być uczulone na różne substancje. Pchły, pyłki kwiatów, a nawet domowy kurz mogą doprowadzić do występowania zmian. Ponadto w tym przypadku często zdarza się, że pies ma alergię na kilka z wymienionych alergenów. Uczulenie tego typu trudno jest rozpoznać co sprawia, iż bywa ono mylone z nietolerancją pokarmową. Dlatego też tak istotne jest, by obserwować zwierzę w przypadku zauważenia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów. Zadanie to należy do właściciela czworonoga.

leczenie atopowego zapalenia skóry psa

Atopowe zapalenie skóry u psa - jak leczyć? 

Ze względu na to, iż jak wskazano powyżej, atopowe zapalenie skóry u psów trudno jest zdiagnozować, wiele w tej mierze zależy od właściciela. Dopiero po uzyskaniu od niego informacji weterynarz może być w stanie postawić właściwą diagnozę. Istotny jest zwłaszcza czas trwania świądu i to, czy występuje on okresowo. To pozwala na wyeliminowanie innych schorzeń, które mają bardzo podobne objawy. Weterynarz kieruje się informacjami przekazanymi od właściciela, a także historią choroby. W ten sposób łatwiej jest mu wyeliminować schorzenia, które tylko przypominają atopię.

Informacje od właściciela są tak istotne, ponieważ nie ma sposobu, by jednoznacznie ocenić, czy dane objawy to na pewno atopowe zapalenie skóry. Najbardziej wyraźnym objawem jest świąd, jednak samo jego występowanie nie potwierdza, że to z pewnością atopia. Z tego powodu zwierzę może być początkowo źle leczone, zwłaszcza jeśli właściciel nie przekazał istotnych informacji na temat występujących objawów.

Atopowe zapalenie skóry u psa - czy jest zaraźliwe? 

Warto pamiętać, że obecnie obserwuje się wzrost atopowego zapalenia skóry u psów. Warto pamiętać, że to schorzenie jest bardzo męczące dla domowego pupila. Oprócz objawów typowych dla występowania świądu właściciel może również zauważyć, iż zwierzę zmieniło swój charakter. Najczęściej obserwowane jest rozdrażnienie, które nie powinno występować naturalnie. Pies może być również osowiały i nie wykazywać chęci zabawy. Zwierzę z atopowym zapaleniem skóry może nawet stanowić problem dla innych zwierząt i domowników przebywających z nim na co dzień. Jednak można to zmienić poprzez stosowanie dostępnych na rynku preparatów przeciwdziałających atopowemu zapaleniu skóry. Ponadto warto jest, jeśli tylko jest to możliwe, usunąć potencjalne substancje, które mogły stać się przyczyną alergii. Jak już wspomniano wyżej, nie jest jednak zalecane, by samodzielnie poddawać psa jakiejkolwiek terapii. Konieczne jest zwrócenie się do weterynarza, który jest w stanie postawić właściwą diagnozę.

Redakcja ZOO Portal