26 października 2017 Udostępnij

Skrzydlica pstra - moje kolorowe, wakacyjne wspomnienia

Każde wakacje obfitują w mnóstwo fantastycznych wspomnień i wydarzeń, ale tym razem najważniejszą postacią mojego urlopu okazała się ognica pstra. Tą drapieżną rybę morską łowi się głównie w celach konsumpcyjnych, ale w wielu przypadkach umieszcza się ją również w akwariach. Kiedy tylko poznałam ją nieco lepiej natychmiast zdobyła moje serce, ale wówczas nie miałam nawet pojęcia o mnogości tego gatunku oraz o tym, że ryby te są dla ludzi bardzo dużym zagrożeniem.

Skrzydlica, inaczej ognica pstra

Wszystkie nazwy odnoszące się do tego gatunku są adekwatne do ich wyglądu oraz cech charakterystycznych. Skrzydlica oraz motyl morski to zdecydowanie nawiązanie do tego jak prezentują się ich płetwy piersiowe. Z kolei nazwy ognica czy ognista, odnoszą się do niezwykle silnego bólu, który jest wywoływany u ludzi przez jad tych ryb.

A gdzie możecie natknąć się na skrzydlicę pstrą? Przede wszystkim, zamieszkuje ona wschodnią część Oceanu Indyjskiego oraz zachodnią część Oceanu Spokojnego. Lubi twarde dna, ale także laguny czy rafy koralowe. Nie ma za to upodobań co do głębokości wód, gdyż pojawia się zarówno w tych płytkich, jak i głębokich. Jej introdukcja na Florydzie sprawiła, że obecnie można ją zauważyć w różnych miejscach wschodniego wybrzeża USA, ale także na Bahamach.

  

Fot. P. Leszek Wielgosz

Ognica pstra - ciekawostki

Przedstawiciele tego gatunku mogą osiągać długość do 38 cm, posiadają bocznie spłaszczone ciała oraz płetwy, które również mogą mieć taką samą długość maksymalną. Dodatkowo, dzięki temu, iż łączą się one ze sobą jedynie u nasady, płetwy te są w stanie rozłożyć się niezwykle szeroko, co sprawia, że zyskują swój rozpoznawalny wygląd.

Ognice pstre mają jaskrawe ubarwienie ciała, które jednak jest zmienne, w zależności od otoczenia, w którym się znajdują. Dlatego też, ryby z tego gatunku, które żyją w wodach przybrzeżnych są ciemniejsze. Z kolei jaskrawe barwy stanowią swego rodzaju ostrzeżenie, iż są one jadowite. Dodatkowo, ognice pstre posiadają poprzeczne pręgi, widoczne także na promieniach ich płetw.

W płetwach tych ryb ukryte są też promienie twarde, czyli po prostu kolce z gruczołami jadowymi.

Skrzydlica

Dzień to dla tego gatunku czas odpoczynku, gdy ryby chowają się w rozpadlinach skalnych i odpoczywają niemalże nieruchomo. Wraz ze zmierzchem natomiast zaczynają one swoją aktywność.

Do najważniejszych pokarmów ognic pstrych należą ryby, kraby oraz krewetki. Aby dopaść swoją ofiarę, ryby te zapędzają ją w takie miejsce, z którego nie mogą uciec. A robią to przy pomocy swoich rozłożystych płetw brzusznych. W niektórych przypadkach decydują się również na niespodziewany atak, gdy zauważą zwierzę, które płynie samotnie. Skrzydlice są w stanie wówczas pochłonąć ofiarę przy pomocy swojego szerokiego pyska.

Ten gatunek ryb na co dzień żyje w osamotnieniu, aby połączyć się w grupy na okres tarła. Składają się one z jednego samca oraz kilku samic i zwykle taka grupa liczy od 3 do 8 osobników. Ilość jajek ikry, które może złożyć samica to od 2 do 15 tysięcy sztuk.

Skrzydlica - jad, który może Cię zabić!

Skrzydlice nie obawiają się podjęcia „walki” z człowiekiem, dlatego często zdarzają się przypadki, iż atakują one nurków, którzy znajdują się zbyt blisko nich. O tym, że ryba ta zamierza nas zaatakować świadczy jej zachowanie, a zatem uniesienie płetwy grzbietowej oraz spuszczenie głowy tak, by kolce zostały skierowane w przeciwnika. Widząc takie symptomy, powinniśmy jak najszybciej odpłynąć, gdyż skrzydlica może do nas szybko podpłynąć i wbić swoje kolce z jadem w nasze ciało. W wyniku takiego ukłucia odczuwamy bardzo silny ból, który nie ustępuje przez dłuższy czas. Dodatkowo, gdy pojawi się reakcja alergiczna, jad ten może nawet stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Mam nadzieję, że wpis Wam się spodobał, bardzo dziekuję za autorskie zdjęcia Panu Leszkowi :) 

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)