1 października 2019 Udostępnij

Jak wybrać terrarium dla gadów i płazów?

Zwierzęta egzotyczne mają inne wymagania niż pies czy kot. Ich pielęgnacja i hodowla jest znacznie trudniejsza i wymaga od właściciela specjalistycznej wiedzy. Do hodowli gadów i płazów niezbędny jest zakup odpowiedniego terrarium. Jego rozmiar i materiał musi być dostosowane do wymagań określonego gatunku.

Rodzaje terrariów

Terrarium tylko pozornie przypomina akwarium, ale jest niezbędne w hodowli płazów i gadów. Jego wyposażenie musi być dobrane do wymagań zwierzęcia, tak aby czuło się ono, jak w naturalnym środowisku. Na dno terrarium wysypuje się kamienie, piasek, glinę, a najczęściej mieszaninę wszystkich tych materiałów. Każdy gatunek gada i płaza ma inne wymagania, jeśli chodzi o temperaturę, potrzebuje też różnej wilgotności i światła. Zakup pierwszego terrarium wraz z akcesoriami jest czasochłonny i wymaga zaangażowania, jednak jest niezbędny, aby zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że terrarium zajmują dużo miejsca, dlatego warto odpowiednio wcześniej przeznaczyć na nie sporą przestrzeń pokoju.

Na rynku znajduje się wiele rodzajów terrariów skonstruowanych z różnego rodzaju materiałów. Warto rozważyć, które z nich będzie najlepsze dla pupila. Częstym błędem jest wybór akwarium zamiast terrarium. To pierwsze ma dobre zastosowanie jedynie w hodowli rybek i zazwyczaj nie sprawdza się u płazów i gadów. W przeciwieństwie do akwarium terrarium wyposażone jest w odpowiednią wentylację i zazwyczaj wykonane z porowatych materiałów. Ponadto akwaria są znacznie mniejsze i węższe niż terraria.

  • Terrarium szklane – należy do najbardziej popularnych przestrzeni dla gadów i płazów. Można kupić je w większości sklepów zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jest trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Do minusów zalicza się dużą wagę i rozmiar.

  • Terrarium z tworzywa sztucznego – jedno z najlżejszych terrariów na rynku, a przy tym łatwe w czyszczeniu. Nadaje się doskonale dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z hodowlą płazów i gadów.

  • Terrarium z płyty meblowej – jest z pewnością bardzo estetyczne i dobrze prezentuje się we wnętrzach jako element aranżacji. Można połączyć je z płytą szklaną. Jest dużo tańsze niż terrarium szklane i dobrze utrzymuje temperaturę. Nieco trudniej jest w nim zachować higienę. 

Akcesoria do terrariów 

Gady i płazy potrzebują odpowiednich udogodnień. Muszą czuć się w terrarium swobodnie, komfortowo i bezpiecznie, dlatego potrzebują miejsc, w których mogą się ukryć. Mikroklimat panujący we wnętrzu ich pomieszczenia powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnych warunków. Niezbędnymi akcesoriami do terrariów są:

  • Grzałka – zwierzęta hodowane w terrarium są ciepłolubne. Warto pamiętać, że temperatura pokojowa jest dla nich niewystarczająca. Dlatego wymogiem jest wstawienie źródła światła, w tym grzałki, żarówki lub specjalnej lampki bądź maty.

  • Piasek – najlepiej taki, który nie pyli i nie zanieczyszcza terrarium.

  • Kora – należy wkładać ją do terrariów w nieco większych kawałkach, tak aby zapobiec zawilgoceniu.

  • Mech – kupuje się go w sklepach zoologicznych lub ogrodniczych.

  • Higrometr – pomaga ocenić stopień wilgotności. Może być analogowy lub elektroniczny.

Przed zakupem terrarium warto zasięgnąć specjalistycznej porady, aby nie popełnić błędów. Dobrze zorganizowana przestrzeń dla gada lub płaza zapewni mu komfort, a właścicielom zaoszczędzi niepotrzebnych wydatków.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)