22 stycznia 2021 Udostępnij

Jak wybrać szelki dla psa?

​Z pewnością nasze psy byłyby najszczęśliwsze, gdyby mogły wychodzić na spacery bez żadnych ograniczeń – smyczy, obroży i szelek. W warunkach miejskich nie jest to jednak możliwe. Jak zatem wybrać odpowiednie szelki dla psa? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego szelki a nie obroża?

Tak naprawdę używanie obroży może generować wiele problemów. Do najpoważniejszych konsekwencji należy uszkodzenie lub zapadnięcie tchawicy w wyniku silnego pociągania smyczy. Dodatkowo istnieje ryzyko uszkodzenia kręgów szyjnych, a także problemy ze wzrokiem. Nacisk na tętnicę szyjną podnosi bowiem ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, co sprzyja rozwojowi jaskry u pupila. Tym bardziej zatem, jeżeli pies jest małym "dzikusem" i charakteryzuje go nadpobudliwość, którą trzeba często poskramiać, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się szelki dla psa zamiast popularnej obroży i smyczy. Zresztą warto podkreślić, że obroże krytykuje wielu profesjonalnych psich szkoleniowców.

Szelki dla małych i dużych psów

Chociaż szelki dla psa kojarzą nam się raczej z małymi rasami, takimi jak York, Shih Tzu, sznaucer miniaturowy albo Chihuahua, istnieją również większe modele szelek dla dużych psów, w tym labradora, owczarka niemieckiego albo bernardyna. Kupując szelki dla psa należy zatem przede wszystkim brać pod uwagę wielkość pupila. Najczęściej wybierając określony model, znajdziemy na etykiecie szczegółowe informacje na temat preferowanych wymiarów psa. Rzecz jasna najczęściej są one podane w postaci widełek. Nie trzeba więc martwić się, że w momencie gdy pies nieznacznie urośnie lub przytyje, trzeba będzie od razu kupować zupełnie nowe szelki. To oprzyrządowanie może posłużyć przez dłuższy czas.

Jakie są modele szelek dla psa?

Szelki dla psa mogą mieć różne fasony, a raczej warianty zakładania. Jednymi z najpopularniejszych są modele step-in. To szelki, w które pies wchodzi przednimi łapkami, a pasy spinające schodzą się i zapinają na łopatkach zwierzaka. Czasem można spotkać wersje bezuciskowe takich szelek, które podszyte są neoprenem lub innym miękkim materiałem. Dzięki temu nie obcierają. Inną formą są szelki "guard". Najlepiej sprawdzają się przy masywnych i bardziej rozbudowanych psach. Ten model posiada bowiem dwa paski dystansujące – na górze i na dole. Paski boczne są natomiast odsunięte i nie generują ryzyka obtarcia. Ciekawą propozycją są też tak zwane szelki norweskie. To model trochę podobny do końskiej uprzęży, posiada bowiem swoisty podbrzusznik oraz napierśnik. Szelki te są wygodne i nie ograniczają psich ruchów.

Jakie szelki dla psa?

Oczywiście wspomniane modele to niejedyne oferowane przez sklepy zoologiczne. Te należą jednak do najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych przez właścicieli czworonogów. Na pewno warto przetestować kilka modeli i ocenić, w którym nasz pies jest najbardziej swobodny.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)