29 sierpnia 2023 Udostępnij

Ile kosztuje utrzymanie konia?

Posiadanie własnego konia to marzenie wielu osób. Kupno tego zwierzęcia to jednak dopiero pierwszy wydatek, z jakim muszą liczyć się jeźdźcy. Przed zakupem konia, warto wiedzieć, ile może kosztować jego utrzymanie, aby decyzję taką podjąć odpowiedzialnie i nie zrujnować swojego budżetu domowego. Z jakimi kosztami wiąże się posiadanie wierzchowca i ile szacunkowo kosztuje jego utrzymanie? Podpowiadamy.

Ile kosztuje zakwaterowanie konia?

Pierwszym czynnikiem, który należy uwzględnić, obliczając to, ile będzie nas kosztowało utrzymanie konia, jest jego zakwaterowanie. Wiele zależy od tego, gdzie zamieszka nasz ulubieniec. Jeżeli mamy własną stajnię, wówczas te koszty są znacznie niższe niż w sytuacji kiedy wynajmujemy boks w renomowanej stajni czy pensjonacie dla koni. 

Cena wynajmu boksu uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od tego, czy uwzględnia opiekę weterynaryjną, wyżywienie oraz inne udogodnienia dla konia. Cennik w przypadku podstawowej oferty takich miejsc zaczyna się jednak od 700-1000 zł, a kończy na wartościach przekraczających 4000 zł. W niektórych przypadkach stawka za wynajem boksu może być jeszcze wyższa, jeżeli wliczona jest w nią na przykład pasza dla konia. Jeśli jednak mamy własną stajnię, wówczas miesięczny koszt utrzymania konia w takim miejscu waha się w zakresie 350-500 zł.

Ile kosztuje wyżywienie konia?

Koszt wyżywienia konia uzależniony jest od wielu czynników, m.in. jego przeznaczenia, masy ciała czy nietolerancji. Średni koszt zakupu samych pasz dla konia to jednak wydatek rzędu 200 do nawet 1000 zł, w zależności od tego czy stawiamy na najtańsze produkty, czy dodatkowo chcemy uzupełniać niedobory witamin i minerałów u naszego zwierzęcia, wykorzystując w tym celu suplementację. Dodatkowo wraz ze wzrostem oczekiwań użytkowych względem zwierzęcia, wzrastają wydatki na jego wyżywienie, ponieważ wówczas pasze objętościowe należy uzupełnić większą ilością pasz treściwych, a także suplementami diety.

Ile kosztuje opieka medyczna i pielęgnacja konia?

Raz na sześć tygodni należy udać się z koniem do kowala, który zajmuje się czyszczeniem i werkowaniem kopyt. Za taką usługę zapłacimy od 50 do 150 zł, podkucie z kolei to wydatek rzędu 350 zł. Opieka weterynaryjna zaś uzależniona jest od indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Podstawą jednak są coroczne szczepienia, które kosztują 100-200 zł. Kilkukrotnie w ciągu roku należy podawać koniom także pastę odrobaczającą, która kosztuje około 100 zł. Ze zwierzęciem należy też przynajmniej raz w roku iść do końskiego stomatologa, który zainkasuje 300-500 zł. Za masażystów i fizjoterapeutów zapłacimy od 90 do 350 zł. Do tej kwoty należy doliczyć wydatki związane z pielęgnacją konia, czyli koszty odżywek, szczotek oraz sprzętu jeździeckiego.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)