31 października 2023 Udostępnij

Gabinet weterynaryjny przyjazny zwierzętom – jak go urządzić?

​Wizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego powinny sprzyjać wyciszeniu emocji i zminimalizowaniu kontaktu z potencjalnie stresującymi bodźcami. Podpowiadamy, jak urządzić gabinet weterynaryjny przyjazny zwierzętom.

Jak aranżacja gabinetu weterynaryjnego wpływa na komfort pacjentów?

Kompleksowe podejście do pacjentów gabinetu weterynaryjnego ma kluczowy wpływ na ich komfort podczas wizyt oraz przyszłe nastawienie do personelu i procedur medycznych. Dzięki odpowiedniej aranżacji otoczenia psy i koty czują się znacznie bardziej komfortowo w nowym środowisku i szybciej się do niego adaptują. Niższy poziom stresu u zwierząt przekłada się na ich chęć do współpracy z personelem weterynaryjnym i ułatwia przeprowadzenie badań diagnostycznych oraz wykonywanie zabiegów.

W dobrze urządzonym i wyposażonym gabinecie zwierzęta są bardziej skłonne do eksploracji otoczenia i prezentowania naturalnych zachowań. Pozwala to lekarzom łatwiej wychwycić subtelne objawy chorób. Gabinet weterynaryjny przyjazny zwierzętom nie budzi też u czworonożnych pacjentów negatywnych skojarzeń, przez co mniej nerwowo podochodzą one do kolejnych wizyt.

Gabinet weterynaryjny przyjazny zwierzętom – układ wnętrz

Gabinet weterynaryjny powinien być dostosowana do wymagań behawioralnych swoich pacjentów. Z tego powodu w poczekalni najlepiej wyodrębnić osobną przestrzeń dla psów i kotów. Jeśli nie jest to możliwe, warto zastosować przysłony, które optycznie oddzielą kocich i psich pacjentów. Koty bardziej komfortowo czują się na wysokości, dlatego należy umieścić w poczekalni półki, na których można będzie ustawić transportery.

Jeśli pozwala na to układ wnętrz, najlepiej zaplanować w przychodni jednokierunkowy system przemieszczania się pacjentów – pozwoli on uniknąć bezpośrednich konfrontacji między wchodzącymi i wychodzącymi zwierzętami. Zarówno poczekalnia, jak i sam gabinet powinny być na tyle przestronne, by czworonogi mogły swobodnie eksplorować nowe otoczenie.

Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego – jak zmniejszyć stres u zwierząt?

Równie istotne, jak odpowiednie zaprojektowanie przychodni, jest właściwe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego. Jednym z najważniejszych jego elementów są stoły zabiegowe. Szczególnie polecane są stoły podnoszone hydraulicznie. Umożliwiają one łatwą regulację wysokości i dostosowanie jej do potrzeb zwierzęcia. Dzięki temu personel nie musi nachylać się nad pacjentem, co często powoduje u niego dyskomfort i uczucie niepokoju. Zwierzęta mogą również samodzielnie wejść na takie stoły, co jest dla nich znacznie bardziej komfortowe niż podnoszenie przez personel weterynaryjny.

W przychodni przyjaznej dla zwierząt warto zadbać o powierzchnie antypoślizgowe, które pozwolą czworonogom na bezpieczne przemieszczanie się i zapewnią wygodę w czasie procedur weterynaryjnych. Przydatne z pewnością okażą się również miękkie materace, kocyki czy legowiska, które stworzą dogodne warunki do wypoczynku w poczekalni i w trakcie leczenia szpitalnego.

W zminimalizowaniu stresu u kotów pomóc mogą dyfuzory z syntetycznymi feromonami, które podłącza się do kontaktu. Emitowane przez nie feromony są odbierane przez narząd nosowo-lemieszowy, dzięki czemu działają antystresowo nawet na te zwierzęta, które nie są chętne do współpracy. 

Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego nie powinno wydawać nieprzyjemnych, głośnych dźwięków, które mogą być dodatkowymi stresorami dla zwierząt. Warto wybrać więc maszynki do golenia i inne przyrządy o cichej pracy. Nowoczesne sprzęty, narzędzia i dodatki do gabinetu weterynaryjnego przyjaznego dla psów i kotów znaleźć można w ofercie hurtowni Bestomed.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)