21 maja 2021 Udostępnij

Czym najlepiej ogrzewać zwierzęta egzotyczne

​Zwierzęta egzotyczne żyją praktycznie zawsze w innych warunkach niż te, które znamy z naszego regionu. Tym samym decydując się na ich hodowlę, musimy odwzorować siedlisko z jakiego pochodzą.

Zwierzęta egzotyczne żyją praktycznie zawsze w innych warunkach niż te, które znamy z naszego regionu. Tym samym decydując się na ich hodowlę, musimy odwzorować siedlisko z jakiego pochodzą. Jednym z głównych elementów na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to temperatura. Ale dlaczego jest ona tak ważna?

Temperatura wpływa na wiele aspektów życia zwierząt egzotycznych. Nieświadomi właściciele gadów przez jej brak narażają nowego członka rodziny na choroby, a nawet śmierć. Temperatura u zwierząt zmiennocieplnych odpowiada za regulowanie metabolizmu. Brak odtworzenia odpowiedniej, która panuje w miejscu z jakiego pochodzi może doprowadzić do czopa i niestrawienia pokarmu. Zwierzęta zmiennocieplne pozyskują ciepło z otoczenia. W terrarium możemy zapewnić ją wieloma produktami o których po krótce Wam opiszę.

Nr. 1 żarówki grzewcze

Najczęściej wybieranym źródłem ciepła u gadów dziennych są żarówki grzewcze do terrarium. Oprócz ciepła emitują światło, którym rozświetlimy dodatkowo ich siedlisko. Niektóre z nich dodatkowo wytwarzają promienie UVA. Te z kolei wpływają na aktywność i popęd rozrodczy zwierzaków. Żarówki grzewcze dostępne są z gwintem e27. Ich rozmiar zaczyna się nawet od 10 cm. Mniejszym odpowiednikiem są halogeny grzewcze. Przy hodowli zwierząt pustynnych bardziej sprawdzą się od żarówek.

Nr. 2 promienniki ceramiczne

Jeśli chcemy dogrzać zwierzaka o trybie życia nocnym, to z pewnością pokuś się o promiennik ceramiczny. Nie emituje on światła co pozwoli zwierzakowi buszować w nocy po jego siedlisku. Promienniki ceramiczne dostępne są w kolorze białym i czarnym. Możemy podłączyć je do termostatu nie martwiąc się częstym włączaniem i wyłączaniem.

Nr. 3 maty i kable grzewcze

Mógłbym opisać je oddzielnie, ale wykorzystywane są w tym samym celu. Maty i kable grzewcze montowane są do zwierząt naziemnych, podziemnych i takich które trzymamy w racksystemach – w pudełkach. Nagrzewają się, a podłączone do termostatu wyłączą się i włączą w momencie osiągnięcia wymaganej temperatury. W przypadku montowania mat i kabli grzewczych pod kryjówkę zwierzaka koniecznie sprawdź czy wilgotność za bardzo w niej nie spadła.

Także jak widzisz zwierzęta egzotyczne mogą wymagać różnej formy ogrzewania. Jest ona ważna w ich życiu ponieważ przystosowały się do określonych warunków przez miliony lat ewolucji.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)