
Spirulina dla ryb
Dzięki współczesnej biologii obecnie wyróżnić można 35 gatunkow spiruliny. Najpopularniejsza jest z całą pewnością Spirulina platensis. Mikroalga w kolorze szmaragdowozielonym zaskakuje swoimi wciąż odkrywanymi podczas badań naukowych właściwościami.
Badania te jasno wskazują na to, że bardzo specyficzne węglowodanowe związki, które tworzą miękką otoczkę spiruliny sprawiają, że składniki, które są zawarte w spirulinie lepiej, niż ma to miejsce w przypadku innego rodzaju pokarmów zwierzęcych czy roślinnych, się przyswajają przez rybi organizm. Te związki mają wpływ również na pobudzanie systemu immunologicznego, co sprawia, że u ryb wzrasta poziom odporności. Wartość odżywcza tej algi, którą można nazwać nawet wszechstronną, jest wynikiem zawartych w niej składników biochemicznych.
Białka to 60-65 procent masy spiruliny. Sprawia to więc, że taka spirulina ma niemalże trzy razy więcej białka niż soja czy mięso! W dodatku są to biała niezwykle wysokiej jakości. Tak wysokiej, że nie ma mowy o żadnych efektach ubocznych i nie doprowadzają do zakwaszenia organizmu (co występuje jeżeli karmi się ryby mięsem). W dodatku spirulina ma w sobie także osiem podstawowych aminokwasów, które są niezbędne rybom do tego, by mogły normalnie funkcjonować.
Spirulina dla ryb
Ogromna ilość fotosyntetycznych barwników, które są zawarte w spirulinie ma niezwykle korzystny wpływ na wszelkie procesy krwiotwórcze oraz florę bakteryjną (żelazo w połączeniu z chlorofilem), uaktywniane są białe ciałka krwi - te, które są odpowiedzialne za obronne reakcje organizmu - a także hamuje wszelkie procesy rakowacenia skóry (fitocyjanina). Nie można również zapomnieć o ntensyfikacji barwy u danych gatunków ryb.
Same kwasy Omega 3 i 6, w tym szczególnie kwas linolenowy oraz kwas linolowy, które biorą udział we wszelkich procesach przeciwzapalnych (szczególnie silnie w przypadku schorzeń skórnych), mają w tejże aldze niespotykane wręcz stężenie, wyoszące od 12 do 14 mg. Nie można też zapomnieć o witaminach. Witaminy bowiem bardzo wspomagają wszelkie procesy przemiany materii w organizmach ryb, a także pomagają regulować w nich inne życiowe funkcje.
W dodatku nie można nie wspomnieć również o tym, że spirulina ma w sobie również wiele innych bardzo cennych składników. Zaliczają się do nich enzymy, pierwiastki śladowe i związki mineralne - wszystko to, co wpływa na witalność i zdrowie ryb. Pewną ciekawostkę stanowi fakt, że w przypadku ryb, które są hodowane w zbiornikach sztucznych, a które to ryby są karmione regularnie spiruliną, można zaobserwować interesujące zjawisko - cofają się objawy przewlekłych zapaleń przewodu pokarmowego oraz różnych chorób bakteryjnych, a także infekcji skórnych.
Spirulina dla ryb - działanie
Dlatego można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że spirulina to swoista symfonia odżwyczych substancji, które stanowią proporcjonalne zaopatrzenie organizmów ryb w bardzo dla nich ważnych w rozwoju składników, które mają na celu zapobieganie chorobom oraz łagodzenie ich objawów, a czasami nawet mają działanie lecznicze.
Wspomniane już zostało, że prowadzone badania nad spiruliną nie stwierdziły absolutnie żadnych skutków ubocznych w przypadku ryb, które jadły tego rodzaju pokarm. Pod wpływem i na podstawie tego typu badań firma TROPICAL dała radę opracować pokarm, który nazwała SPIRULINA 36. Ten konkretny produkt zawiera 36 procent omawianych tutaj glonów Spirulina platensis w postaci granulek bądź płatków.
Spirulina dla ryb - cena
Pokarm ten można szczególnie polecić glonożernym pielęgnicom afrykańskim, a także jako uzupełniający składnik diety roślinożernych ryb oraz ryb, które mają wysokie wymagania pokarmowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, by wykorzystywać go jako uzupełnienie diety dla wszelkich innych gatunków ryb. Pamiętać jednak bezwzględnie trzeba o tym, że wszelkie efekty pozytywne uzyska się dopiero, gdy upłynie jakiś czas regularnego karmienia. Dlatego właśnie pokarm tego rodzaju musi być obecny w codziennym menu ryb.Warto zainwestować w "suplement diety" do akwarium, ponieważ cena nie jest wygórowana, a korzyści ogromne.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz