8 maja 2017 Udostępnij

Ryby akwariowe przykładowe gatunki

Na rynku znajdziemy obecnie wiele gatunków ryb akwariowych. Osoby początkujące powinny poświęcić nieco czasu na dokładne zapoznanie się z nimi i wybranie takich, które będą dla nas odpowiednie. Przedstawiamy listę kilku przykładowych i najpopularniejszych gatunków rybek akwariowych.

Ryby akwariowe: Mieczyk Hellera

Rybka odznaczająca się bardzo pięknym wyglądem i zróżnicowaną kolorystyką. Preferuje życie w stadzie, w którym występuje tylko jeden samiec oraz dowolna liczba samic. Innym rozwiązaniem jest trzymanie samych samców bez samic. W przeciwnych wypadkach, kiedy samce zaczynają konkurować o samice dochodzi do poważnej agresji między nimi. Gatunek ten jest z reguły łagodny dla innych, choć istnieją wyjątki. Wystarczy, że wyczują zapach krwi, aby podpływały do lekko rannej ofiary i zaczynały ją skubać. Nie rozszarpują innych osobników w żaden spektakularny sposób, ale takim uporczywym skubaniem potrafią wykończyć inne rybki na śmierć. Mieczyki mogą być łączone w jednym akwarium z innymi gatunkami. Dobrym pomysłem jest na przykład wpuszczenie ich razem z gupikami. Warto jedynie pamiętać, że samce gupików mogą traktować samice mieczyka jak swoje własne i wpadać przez to w konflikt z samcami mieczyka.

Ryby akwariowe: gupiki, pawie oczka

Jest to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych ryb akwariowych. Nie sprawia zbyt wielkich problemów w hodowli i daje wiele radości każdemu początkującemu akwaryście. Nie ma też wielkich wymagań jeśli chodzi o przestrzeń życiową. Jedyną trudnością z jaką można się tu spotkać są pewne problemy zdrowotne samic po zakończeniu ciąży – a trzeba pamiętać, że gatunek ten jest bardzo płodny. Samce są pod tym względem mniej kłopotliwe i w mniejszym stopniu narażone na problemy. Kupując gupiki trzeba od razu opracować plan, co będziemy robili ze sporym narybkiem.

Ryby akwariowe: brzanki

Te ruchliwe i pełne energii rybki sprawią, że nasze akwarium stanie się znacznie bardziej dynamicznym miejscem. Szczególnie ciekawie wygląda ich karmienie – rybki bardzo żywiołowo rzucają się na pokarm i chwytają go, wirując w szalonym tańcu w wodzie. Są przy tym niezwykle odważne. Wystarczy włożyć rękę do akwarium, aby natychmiast zaczęły ją skubać i bacznie się jej przyglądać. Lepiej nie łączyć w ramach jednego akwarium zbyt wiele gatunków brzanek. W przeciwnym wypadku mogą one sobie wzajemnie przeszkadzać, co często kończy się ostrymi konfliktami.

Jedną z odmian tych rybek jest brzanka różowa. Odznacza się największymi rozmiarami, może dorastać do około 14 cm długości. Najlepiej czuje się w wodzie o nieco niższej temperaturze. Kupując większą ich ilość trzeba mieć świadomość, że w grupie stają się aż zanadto odważne i na różne sposoby atakują inne osobniki.

Brzanka odeska to bardzo piękna ryba. Posiada dość spokojny charakter, który nie jest jednak całkowicie pozbawiony energii i żywiołu charakterystycznego dla całego gatunku.

Brzanka zielona jest najłagodniejszą odmianą. Można ją trzymać w stosunkowo niskich temperaturach.

Brzanka sumatrzańska posiada z kolei wielki temperament. Młode osobniki pływające w stadzie pozbawionym kontroli starszych odważnie mogą atakować inne ryby.

Brzanka titeja ma stosunkowo łagodny charakter, który jednak zmienia się w okresie tarła. Wówczas ryba znacznie chętniej atakuje inne osobniki.

Brzanki nie mają zbyt wygórowanych wymagań żywieniowych. Jeśli jednak nie będziemy ich karmili przez dłuższy czas, to w poszukiwaniu pożywienia mogą zacząć atakować innych mieszkańców akwarium – nawet ślimaki.

ryba akwariowa

Ryby akwariowe: danio

Ryba ta ma nieco większe wymagania, niż poprzednie. Trzeba jej zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni w akwarium. Posiada mnóstwo zwolenników, choć niektórzy akwaryści uważają za dość nudną. Faktem jest, że danio może mieć dość agresywne skłonności, przez co trzeba uważać wpuszczając go do jednego akwarium z niektórymi innymi gatunkami.

Ryby akwariowe: kardynałek

Doskonała ozdoba każdego akwarium. Kardynałek żyje w strefie bezpośrednio pod powierzchnią wody. Nie jest on zbyt wymagający, trzeba jedynie usunąć z tej strefy zbędną roślinność.

Ryby akwariowe: neonki

Odznacza się wyjątkową długowiecznością – niektóre osobniki żyją nawet 10 lat. W stosunku do siebie neony mogą być nieco agresywne, szczególnie jeśli chodzi o samców. Dla innych gatunków są z kolei dość płochliwe. Nie można łączyć ich z rybami takimi jak kiryśnik, bowiem neon jest dla nich pokarmem.Neon czarny - Rybka o pięknym wyglądzie. Ma dość spokojny charakter, nie wdaje się raczej w konflikty z innymi gatunkami.

Ryby akwariowe: skalary

Jeden z najpopularniejszych gatunków rybek akwariowych. Odznaczają się wyjątkowym i bardzo charakterystycznym dla nich wyglądem. W porównaniu do innych ryb są też bardzo akwariowe – po pewnym czasie potrafią nawet rozpoznawać twarz swojego właściciela.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)