
Ryby akwariowe przykładowe gatunki
Na rynku znajdziemy obecnie wiele gatunków ryb akwariowych. Osoby początkujące powinny poświęcić nieco czasu na dokładne zapoznanie się z nimi i wybranie takich, które będą dla nas odpowiednie. Przedstawiamy listę kilku przykładowych i najpopularniejszych gatunków rybek akwariowych.
Ryby akwariowe: Mieczyk Hellera
Rybka odznaczająca się bardzo pięknym wyglądem i zróżnicowaną kolorystyką. Preferuje życie w stadzie, w którym występuje tylko jeden samiec oraz dowolna liczba samic. Innym rozwiązaniem jest trzymanie samych samców bez samic. W przeciwnych wypadkach, kiedy samce zaczynają konkurować o samice dochodzi do poważnej agresji między nimi. Gatunek ten jest z reguły łagodny dla innych, choć istnieją wyjątki. Wystarczy, że wyczują zapach krwi, aby podpływały do lekko rannej ofiary i zaczynały ją skubać. Nie rozszarpują innych osobników w żaden spektakularny sposób, ale takim uporczywym skubaniem potrafią wykończyć inne rybki na śmierć. Mieczyki mogą być łączone w jednym akwarium z innymi gatunkami. Dobrym pomysłem jest na przykład wpuszczenie ich razem z gupikami. Warto jedynie pamiętać, że samce gupików mogą traktować samice mieczyka jak swoje własne i wpadać przez to w konflikt z samcami mieczyka.
Ryby akwariowe: gupiki, pawie oczka
Jest to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych ryb akwariowych. Nie sprawia zbyt wielkich problemów w hodowli i daje wiele radości każdemu początkującemu akwaryście. Nie ma też wielkich wymagań jeśli chodzi o przestrzeń życiową. Jedyną trudnością z jaką można się tu spotkać są pewne problemy zdrowotne samic po zakończeniu ciąży – a trzeba pamiętać, że gatunek ten jest bardzo płodny. Samce są pod tym względem mniej kłopotliwe i w mniejszym stopniu narażone na problemy. Kupując gupiki trzeba od razu opracować plan, co będziemy robili ze sporym narybkiem.
Ryby akwariowe: brzanki
Te ruchliwe i pełne energii rybki sprawią, że nasze akwarium stanie się znacznie bardziej dynamicznym miejscem. Szczególnie ciekawie wygląda ich karmienie – rybki bardzo żywiołowo rzucają się na pokarm i chwytają go, wirując w szalonym tańcu w wodzie. Są przy tym niezwykle odważne. Wystarczy włożyć rękę do akwarium, aby natychmiast zaczęły ją skubać i bacznie się jej przyglądać. Lepiej nie łączyć w ramach jednego akwarium zbyt wiele gatunków brzanek. W przeciwnym wypadku mogą one sobie wzajemnie przeszkadzać, co często kończy się ostrymi konfliktami.
Jedną z odmian tych rybek jest brzanka różowa. Odznacza się największymi rozmiarami, może dorastać do około 14 cm długości. Najlepiej czuje się w wodzie o nieco niższej temperaturze. Kupując większą ich ilość trzeba mieć świadomość, że w grupie stają się aż zanadto odważne i na różne sposoby atakują inne osobniki.
Brzanka odeska to bardzo piękna ryba. Posiada dość spokojny charakter, który nie jest jednak całkowicie pozbawiony energii i żywiołu charakterystycznego dla całego gatunku.
Brzanka zielona jest najłagodniejszą odmianą. Można ją trzymać w stosunkowo niskich temperaturach.
Brzanka sumatrzańska posiada z kolei wielki temperament. Młode osobniki pływające w stadzie pozbawionym kontroli starszych odważnie mogą atakować inne ryby.
Brzanka titeja ma stosunkowo łagodny charakter, który jednak zmienia się w okresie tarła. Wówczas ryba znacznie chętniej atakuje inne osobniki.
Brzanki nie mają zbyt wygórowanych wymagań żywieniowych. Jeśli jednak nie będziemy ich karmili przez dłuższy czas, to w poszukiwaniu pożywienia mogą zacząć atakować innych mieszkańców akwarium – nawet ślimaki.
Ryby akwariowe: danio
Ryba ta ma nieco większe wymagania, niż poprzednie. Trzeba jej zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni w akwarium. Posiada mnóstwo zwolenników, choć niektórzy akwaryści uważają za dość nudną. Faktem jest, że danio może mieć dość agresywne skłonności, przez co trzeba uważać wpuszczając go do jednego akwarium z niektórymi innymi gatunkami.
Ryby akwariowe: kardynałek
Doskonała ozdoba każdego akwarium. Kardynałek żyje w strefie bezpośrednio pod powierzchnią wody. Nie jest on zbyt wymagający, trzeba jedynie usunąć z tej strefy zbędną roślinność.
Ryby akwariowe: neonki
Odznacza się wyjątkową długowiecznością – niektóre osobniki żyją nawet 10 lat. W stosunku do siebie neony mogą być nieco agresywne, szczególnie jeśli chodzi o samców. Dla innych gatunków są z kolei dość płochliwe. Nie można łączyć ich z rybami takimi jak kiryśnik, bowiem neon jest dla nich pokarmem.Neon czarny - Rybka o pięknym wyglądzie. Ma dość spokojny charakter, nie wdaje się raczej w konflikty z innymi gatunkami.
Ryby akwariowe: skalary
Jeden z najpopularniejszych gatunków rybek akwariowych. Odznaczają się wyjątkowym i bardzo charakterystycznym dla nich wyglądem. W porównaniu do innych ryb są też bardzo akwariowe – po pewnym czasie potrafią nawet rozpoznawać twarz swojego właściciela.
Zobacz również
Komentarze (0)
Ile kosztuje utrzymanie konia?
VPosiadanie własnego konia to marzenie wielu osób. Kupno tego zwierzęcia to jednak dopiero pierwszy wydatek, z jakim muszą liczyć się jeźdźcy. Przed zakupem konia, warto wiedzieć, ile może kosztować jego utrzymanie, aby decyzję taką podjąć odpowiedzialnie i nie zrujnować swojego...
Jaką karmę mokrą wybrać dla psa?
VKiedy przychodzi chwila wyboru karmy dla naszego czworonożnego przyjaciela, wiele osób zastanawia się, która opcja będzie dla niego najlepsza. Karmy suche są popularne i łatwo dostępne, ale coraz więcej właścicieli psów zwraca uwagę na karmy mokre. Czy są one lepsze? Jaką karmę...
Karma dla psów - jaką wybrać?
VKarma dla psów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu naszym pupilkom zdrowego i zrównoważonego odżywiania. Wybór odpowiedniej karmy dla psa może być jednak wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji na rynku. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom karmy...
Zostaw komentarz