
Nawóz do akwarium - dowiedz się, jakie masz opcje
Nawóz do akwarium, w którym żyją rośliny to absolutna konieczność. Bez kontroli ilości składników odżywczych w wodzie można doprowadzić do przerostu pojedynczych gatunków, zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku, a także obumarcia części roślin. Nawożenie ekosystemu w akwarium to jedna z najczęstszych kwestii, o które pytają początkujący akwaryści. Logiczne jest to, że bujna roślinność, zdrowa i tworząca stabilny biotop, wymaga wsparcia w postaci dowożenia składników odżywczych. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, poznaj absolutne podstawy dotyczące nawozu do akwarium.
Nawóz do akwarium - od czego zależy odpowiedni dobór środków wzbogacających wodę o składniki odżywcze?
Nawóz do akwarium, jego dobór i sposób podawania, zależą od wielkości zbiornika, natężenia oświetlenia i tego, czy i w jakim stopniu wzbogacasz wodę w dwutlenek węgla. W trakcie zakładania akwarium należy zapewnić roślinom odpowiednie podłoże, dobrane idealnie do rodzaju ekosystemu, który tworzysz. Takie podłoża akwarystyczne zawierają wszystkie substancje niezbędne roślinom do prawidłowego zakorzenienia i zdrowego wzrostu. W ciągu kolejnych tygodni wzrostu roślin trzeba skupić się na tym, by rośliny rozwijały się względnie równolegle. Nadmierny rozrost jednych gatunków kosztem innych jest zdecydowanie niekorzystny z punktu widzenia zdrowia i równowagi biologicznej w akwarium. Nawożenie w tym okresie trzeba dobierać ostrożnie, nie przesadzać z ilością środków i wprowadzać bardzo drobne zmiany w odpowiedzi na pozytywne lub negatywne zmiany. Nawożenie w każdym zbiorniku będzie wyglądać trochę inaczej. Musisz dokładnie wiedzieć jaki rodzaj akwarium zakładasz, jaka będzie wielkość zbiornika oraz jego oprzyrządowanie, no i oczywiście jak bujną roślinność planujesz uprawiać.
Nawożenie akwarium - metody PMDD i EI
Metoda nawożenia akwarium PMDD jest najlepsza w przypadku zbiorników niewielkich, słabo oświetlonych, bez dowozu dwutlenku węgla, lub z niewielkim dowozem tego związku.
Bazuje na stałym, codziennym nawożeniu roślin wodnych wszystkimi składnikami odżywczymi, z całkowitym lub prawie całkowitym wyeliminowaniem fosforanów. Fosforany sprzyjają namnażaniu glonów, które bardzo niekorzystnie zaburzają równowagę biologiczną ekosystemu i co za tym idzie, pogarszają kondycję roślin. Metoda PMDD wymaga regularnego testowania wody pod kątem nadmiaru lub niedoboru poszczególnych związków i pierwiastków. Dawki nawozu korygowane są w dół lub w górę na podstawie tych pomiarów. Metoda PMDD sprowadza się do podawania roślinom dokładnie takich ilości składników odżywczych, jakich potrzebują w danym momencie. Sprawdzi się w akwariach, gdzie roślinność jest nie bardzo bujna.
Metoda nawożenia akwarium EI to również schemat regularnego nawożenia roślin akwariowych, jednak w tej metodzie nie wymagane jest testowanie wody. Składniki odżywcze są podawane z pewnym marginesem w górę, nadmiar który może być toksyczny wymaga usunięcia. Dlatego przy tej metodzie nawożenia konieczne są cotygodniowe podmiany wody w zakresie 50-70% litrażu. Plusem tego sposobu jest to, że mamy schemat i nie martwimy się o dokładne wymierzanie dawek nawozu. W ciągu tygodnia mamy jeden dzień bez dowożenia zbiornika, co daje nam nieco swobody. Metoda EI sprawdzi się w dużych, świetnie oświetlonych akwariach o filtracji o dużym przepływie, ze sporym dowożeniem dwutlenku węgla i gęstą roślinnością.
Nawożenie roślin akwariowych to jedna z kluczowych rzeczy, o których musisz absolutnie pamiętać, i o którą musisz zadbać. W natłoku informacji najlepiej szukać źródła informacji, które jest wiarygodne, bo stoi za nim wiedza. Doświadczeni akwaryści pracujący w specjalistycznych akwarystycznych sklepach nie tylko zaoferują ci szeroki wachlarz nawozów do wyboru. Przede wszystkim pomogą ci w tym, by twój wybór był idealnie dopasowany do właśnie twojego, wyjątkowego zbiornika. Każdy kiedyś zaczynał, a każda droga z nowym hobby musi gdzieś się zacząć. Czytaj, dokształcaj się, powiększaj swoją wiedzę. Ale w kluczowych sprawach, jaką z pewnością jest nawożenie roślin w akwarium, postaw na opinię profesjonalisty, który dobierze metodę i środki dokładnie pod twoje potrzeby.
Artykuł partnera
Zobacz również
Komentarze (0)
Ile kosztuje utrzymanie konia?
VPosiadanie własnego konia to marzenie wielu osób. Kupno tego zwierzęcia to jednak dopiero pierwszy wydatek, z jakim muszą liczyć się jeźdźcy. Przed zakupem konia, warto wiedzieć, ile może kosztować jego utrzymanie, aby decyzję taką podjąć odpowiedzialnie i nie zrujnować swojego...
Jaką karmę mokrą wybrać dla psa?
VKiedy przychodzi chwila wyboru karmy dla naszego czworonożnego przyjaciela, wiele osób zastanawia się, która opcja będzie dla niego najlepsza. Karmy suche są popularne i łatwo dostępne, ale coraz więcej właścicieli psów zwraca uwagę na karmy mokre. Czy są one lepsze? Jaką karmę...
Karma dla psów - jaką wybrać?
VKarma dla psów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu naszym pupilkom zdrowego i zrównoważonego odżywiania. Wybór odpowiedniej karmy dla psa może być jednak wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji na rynku. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom karmy...
Zostaw komentarz