27 lipca 2022 Udostępnij

Nawóz do akwarium - dowiedz się, jakie masz opcje

Nawóz do akwarium, w którym żyją rośliny to absolutna konieczność. Bez kontroli ilości składników odżywczych w wodzie można doprowadzić do przerostu pojedynczych gatunków, zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku, a także obumarcia części roślin. Nawożenie ekosystemu w akwarium to jedna z najczęstszych kwestii, o które pytają początkujący akwaryści. Logiczne jest to, że bujna roślinność, zdrowa i tworząca stabilny biotop, wymaga wsparcia w postaci dowożenia składników odżywczych. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, poznaj absolutne podstawy dotyczące nawozu do akwarium.

Nawóz do akwarium - od czego zależy odpowiedni dobór środków wzbogacających wodę o składniki odżywcze?

Nawóz do akwarium, jego dobór i sposób podawania, zależą od wielkości zbiornika, natężenia oświetlenia i tego, czy i w jakim stopniu wzbogacasz wodę w dwutlenek węgla. W trakcie zakładania akwarium należy zapewnić roślinom odpowiednie podłoże, dobrane idealnie do rodzaju ekosystemu, który tworzysz. Takie podłoża akwarystyczne zawierają wszystkie substancje niezbędne roślinom do prawidłowego zakorzenienia i zdrowego wzrostu. W ciągu kolejnych tygodni wzrostu roślin trzeba skupić się na tym, by rośliny rozwijały się względnie równolegle. Nadmierny rozrost jednych gatunków kosztem innych jest zdecydowanie niekorzystny z punktu widzenia zdrowia i równowagi biologicznej w akwarium. Nawożenie w tym okresie trzeba dobierać ostrożnie, nie przesadzać z ilością środków i wprowadzać bardzo drobne zmiany w odpowiedzi na pozytywne lub negatywne zmiany. Nawożenie w każdym zbiorniku będzie wyglądać trochę inaczej. Musisz dokładnie wiedzieć jaki rodzaj akwarium zakładasz, jaka będzie wielkość zbiornika oraz jego oprzyrządowanie, no i oczywiście jak bujną roślinność planujesz uprawiać.

Nawożenie akwarium - metody PMDD i EI

Metoda nawożenia akwarium PMDD jest najlepsza w przypadku zbiorników niewielkich, słabo oświetlonych, bez dowozu dwutlenku węgla, lub z niewielkim dowozem tego związku.

Bazuje na stałym, codziennym nawożeniu roślin wodnych wszystkimi składnikami odżywczymi, z całkowitym lub prawie całkowitym wyeliminowaniem fosforanów. Fosforany sprzyjają namnażaniu glonów, które bardzo niekorzystnie zaburzają równowagę biologiczną ekosystemu i co za tym idzie, pogarszają kondycję roślin. Metoda PMDD wymaga regularnego testowania wody pod kątem nadmiaru lub niedoboru poszczególnych związków i pierwiastków. Dawki nawozu korygowane są w dół lub w górę na podstawie tych pomiarów. Metoda PMDD sprowadza się do podawania roślinom dokładnie takich ilości składników odżywczych, jakich potrzebują w danym momencie. Sprawdzi się w akwariach, gdzie roślinność jest nie bardzo bujna.

Metoda nawożenia akwarium EI to również schemat regularnego nawożenia roślin akwariowych, jednak w tej metodzie nie wymagane jest testowanie wody. Składniki odżywcze są podawane z pewnym marginesem w górę, nadmiar który może być toksyczny wymaga usunięcia. Dlatego przy tej metodzie nawożenia konieczne są cotygodniowe podmiany wody w zakresie 50-70% litrażu. Plusem tego sposobu jest to, że mamy schemat i nie martwimy się o dokładne wymierzanie dawek nawozu. W ciągu tygodnia mamy jeden dzień bez dowożenia zbiornika, co daje nam nieco swobody. Metoda EI sprawdzi się w dużych, świetnie oświetlonych akwariach o filtracji o dużym przepływie, ze sporym dowożeniem dwutlenku węgla i gęstą roślinnością.

Nawożenie roślin akwariowych to jedna z kluczowych rzeczy, o których musisz absolutnie pamiętać, i o którą musisz zadbać. W natłoku informacji najlepiej szukać źródła informacji, które jest wiarygodne, bo stoi za nim wiedza. Doświadczeni akwaryści pracujący w specjalistycznych akwarystycznych sklepach nie tylko zaoferują ci szeroki wachlarz nawozów do wyboru. Przede wszystkim pomogą ci w tym, by twój wybór był idealnie dopasowany do właśnie twojego, wyjątkowego zbiornika. Każdy kiedyś zaczynał, a każda droga z nowym hobby musi gdzieś się zacząć. Czytaj, dokształcaj się, powiększaj swoją wiedzę. Ale w kluczowych sprawach, jaką z pewnością jest nawożenie roślin w akwarium, postaw na opinię profesjonalisty, który dobierze metodę i środki dokładnie pod twoje potrzeby.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)