7 marca 2022 Udostępnij

Nawóz do akwarium – co musisz wiedzieć przed jego zakupem?

​Posiadacze akwarium chcą, by prezentowało się ono jak najlepiej. W tym celu nieustannie się dokształcają, kupują najlepsze produkty oraz dbają o swoje zwierzęta i rośliny. Dobrą kondycję tym drugim zapewnić może zwłaszcza nawóz do akwarium. Co musisz o nim wiedzieć? Czytaj dalej i sprawdź, dlaczego warto go używać i jak go stosować.

Nawóz do akwarium – podstawowe informacje

Istnieje wiele metod skutecznego nawożenia akwarium. Powodzenie tego procesu jest zależne od rozmaitych czynników, w tym między innymi od doświadczenia akwarysty. Warto zaznaczyć, że jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru odpowiedniego nawozu do akwarium jest podłoże, które znajduje się w zbiorniku. Może ono być różnego rodzaju, każde ma jednak służyć wspomaganiu roślin w ich wzroście i rozwoju. Większość podłoży, które można kupić w sklepach, jest bogata w cenne składniki, w tym w makro i mikroelementy. Dzięki nim rośliny o wiele łatwiej zakorzeniają się w akwarium – dostarczane są im też substancje pomocne w pierwszej fazie ich wzrostu.

W akwarium bardzo ważna jest stabilność. Chociaż szybki wzrost roślin może Cię cieszyć, to jednak nie zawsze jest on odpowiedni dla Twojego zbiornika. Zbyt szybko rozwijające się rośliny mogą bowiem zaburzyć cały ekosystem akwarium. Co więcej, wymagają one regularnego przycinania. W zbiorniku powinna panować stabilność, dlatego też zmiany nie mogą być wprowadzane zbyt gwałtownie. W przypadku nawozu do akwarium nie należy więc wlewać od razu całej butelki, a jedynie odrobinę.

Nawóz do akwarium – kiedy i w jakim celu go używać?

Nawożenie akwarium możesz rozpocząć już od początku jego posiadania. Jest to zależne od konkretnego zbiornika. Przykładowo akwaria Low Tech, które charakteryzują się słabym oświetleniem, brakiem CO2 oraz żyznym podłożem, nawozi się zazwyczaj około 5-8 tygodnia. Z kolei zbiorniki High Tech, czyli takie z żyznym podłożem, dozowanym CO2 i mocnym oświetleniem należy nawozić już od samego początku. Zaleca się, by rozpocząć od potasu i bakterii. W nawożeniu akwarium warto stosować preparaty wysokiej jakości, których działanie okaże się naprawdę pomocne dla Twojego zbiornika.

Warte uwagi nawozy do akwarium zakupisz na przykład w e-sklepie Podwodne Ogrody. Produkt, który wybierzesz, nie powinien mieć zbyt skomplikowanego działania. Ważne jednak, żeby odpowiednio wybarwiał rośliny. Musi być także bezpieczny dla Twoich ryb lub innych zwierząt, które zamieszkują zbiornik. Pamiętaj też o tym, że Twoje rośliny w akwarium muszą mieć czas, by się zakorzenić i nauczyć odpowiedniego funkcjonowania. Nie powinieneś w to zbyt często ingerować – na przykład poprzez przesadzanie.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)