
Pierwsze akwarium jakie rybki
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że rybki są doskonałą propozycją dla osób, które chcą mieć jakiekolwiek zwierzęta w domu i jednocześnie szukają czegoś niezbyt wymagającego. Takie podejście jet jednak błędne. Hodowla rybek może być zadaniem dość skomplikowanym, któremu stale trzeba poświęcać mnóstwo czasu. Jeśli ktoś jest zupełnie początkujący, to powinien podejść do tego w odpowiedni sposób i zadbać o kilka podstawowych tu kwestii. Pierwszym pytaniem jest oczywiście to, jakie rybki wybrać do swojego pierwszego akwarium.
Najpierw pomyśl o rybkach
Wydaje się, że pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego akwarium, a dopiero potem myślenie, jakie rybki będą do niego najlepsze. Jest w tym nieco racji, ale z drugiej strony, jedynie odpowiednia wiedza na temat samych rybek pozwoli nam na stworzenie idealnego akwarium.
Akwarium powinniśmy dodatkowo wybierać, mając na uwadze potrzeby rybek które będą w nim żyły. Dużym i ruchliwym rybkom siłą rzeczy należy zapewnić jak najwięcej przestrzeni. Dość ogólna zasada mówi, że na jedną rybkę powinno przypadać minimum 5 litrów wody w akwarium. Sprawia to, że dopiero po określeniu tego, ile i jakich rybek chcemy kupić będziemy w stanie stwierdzić, jakiego akwarium potrzebujemy.
Małe stadne rybki do akwarium
Jedną z najważniejszych cech rybek jest to, jaki styl życia preferuje dany gatunek. Trzeba dowiedzieć się, czy poszczególne rybki mogą żyć obok siebie. Hodowanie kilku różnych gatunków w jednym akwarium jest dobrym pomysłem, ale nie wszystkie gatunki mogą być ze sobą łączone. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, to w naszym akwarium szybko może wybuchnąć prawdziwa wojna.
Niektóre ryby to gatunki typowo stadne, inne z kolei żyją w samotności. Ich tryb życia wpływa na wiele kwestii – również na to, jak będą w stanie poradzić sobie po wpuszczeniu do nowego środowiska. Osobniki męskie należące do gatunku prowadzącego samotny tryb życia nie powinny być wpuszczane razem do jednego akwarium. Szybko wybuchnie między nimi agresja o opanowanie terytorium, co dla początkującego akwarysty może być wielkim problemem.
Pierwsze rybki do akwarium
Najlepszą propozycją dla początkującego akwarysty są te rybki, które odznaczają się dużą wytrzyałością i są w stanie wytrzymać nagłą zmianę środowiska życia. Na samym początku możemy popełniać sporo błędów w opiece nad rybkami, warto zatem wybrać takie, które będą w stanie je przetrwać i wykażą się wysoką tolerancją na wszelkie niewygody.
Do najlepszych propozycji dla początkujących akwarystów należą gatunki takie jak brzanka sumatrzańska, danio pręgowany, razbora klinowa, kirysek pstry, kardynałek chiński oraz bojownik wspaniały. Cechą wspólną wszystkich tych rybek jest właśnie wysoka wytrzymałość na ciężkie warunki bytowania. Co bardzo ważne, nie wykazują one również zbyt dużej agresji względem innych rybek, co znacznie ułatwia ich hodowlę.
Kiedy można wpuścić małe rybki do akwarium?
Przygotowanie akwarium do zamieszkania to wbrew pozorom znacznie bardziej złożony proces, niż wlanie wody do takiego naczynia i wpuszczenie tam rybek. Po przelaniu wody środowisko we wnętrzu akwarium musi się odpowiednio przygotować, aby stworzyć odpowiednie warunki życia dla rybek. Przez cały ten czas w wodzie zachodzą reakcje chemiczne i rozwijają się specjalne bakterie, bez których rybki nie mogą normalnie bytować. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, bowiem wpuszczając rybki do akwarium zbyt szybko narażamy je na wielkie niebezpieczeństwo. W niektórych przypadkach może to się skończyć nawet szybką śmiercią naszych rybek.
Przygotuj rybkom szczęśliwy dom
Wszystkie rybki akwariowe to żywe stworzenia które posiadają uczucia, i którym należy zapewnić jak najlepsze warunki do życia. Większość początkujących akwarystów na pewno odczuwa pokusę kupienia dużej ilości różnych rybek, odznaczających się zachwycającym wyglądem. Na samym początku lepiej jednak odłożyć takie pragnienia i kierować się przede wszystkim tym, czy będziemy w stanie poradzić sobie z hodowlą danego gatunku. W ten sposób nasze rybki będą z nami szczęśliwe, zaś my sami nabierzemy bezcennego doświadczenia w akwarystyce.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz