
Podłoże do akwarium
Podłoże jest przeważnie sporządzane z grubego piasku, żwiru, kamieni lub w ostateczności korzeni. Warto wiedzieć, że od podłoża zależą w głównym stopniu własności chemiczne oraz biologiczne wody. Jeśli podłoże będzie charakteryzowało się pod tym względem stosownymi parametrami (plus będzie posiadało odpowiednie wielkości ziaren), to nie będzie powodowało wzrostu twardości wody lub jej zasadowości. Poza tym zagwarantuje właściwą wegetację roślin, brak gnicia korzeni, utrudni rozwój bakterii chorobotwórczych i gnilnych, a także niepożądanych gatunków glonów. Trzeba zaznaczyć, że kamienie oraz korzenie znakomicie nadają się do stworzenia kryjówek dla ryb, które potrzebują takich miejsc. Ułożenie podłoże zależy od indywidualnych upodobań. Należy jednak unikać nienaturalnych sposobów ukształtowania tego elementu. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie podłoża w taki sposób, aby tworzyło lekki spad, który pomaga w zbieraniu mułu (w jednym i wygodnym do oczyszczenia w miejscu). W czasie układania podłoża na początek należy zająć się kamieniami. Następnie trzeba dołożyć warstwy żwiru. Na samym końcu kładziony jest piasek. Warto wiedzieć, że nie zachowanie tej kolejności może przyczynić się do osiadania kamieni oraz pęknięcia dna akwarium.
Poniżej zostaną przedstawione podstawowe elementy podłoża:
Podłoże do akwaroium - żwir, pasek kwarcowy
Warto wiedzieć, że żwir jest zdecydowanie najczęściej stosowany do stworzenia podłoża w akwarium. Istotne jest to, że stanowi miejsce do ukorzeniania się roślin. Z drugiej strony nie stanowi źródła substancji nieorganicznych. Nie dostarcza też roślinom żadnych związków odżywczych. Należy zaznaczyć, że w sklepach można spotkać się ze żwirem o różnym stopniu granulacji.
Najlepszy żwir charakteryzuje się coraz bardziej zwartą konstrukcją w miarę upływu czasu. To zjawisko poprawia warunki rozwoju roślin, które płytko się korzenią. Najdrobniejszy żwir jest bardzo dobrą opcją dla rozwoju roślin. Trzeba wiedzieć, że ten element zazwyczaj ma ostre krawędzie, dlatego nie jest odpowiedni dla niektórych ryb przydennych. Wszystko dlatego, że może powodować zadrapania ciała oraz skaleczenia wąsów. Takie gatunki ryb jak choćby długonosy czy kiryski wolą podłoże złożone z drobnego żwiru. Element nieco grubszy – charakteryzujący się ziarnkami o wielkości grochu – jest zazwyczaj stosowany w akwarystyce, bo jego krawędzie są zaokrąglone i na wskutek tego nie kaleczą ryb. Żwir o jeszcze grubszej konsystencji jest najczęściej stosowany w akwariach dużych ze sporymi rybami. Należy pamiętać, że w przypadku konieczności posiadania wody zasadowej oraz twardej trzeba sprawdzić czy wybrany żwir nie posiada związków wapnia. Kolor oraz jaskrawość żwiru powinny być dostosowane do oświetlenia, a także gatunków hodowanych ryb oraz roślin akwariowych. Generalnie przyjmuje się, że najbardziej odpowiedni żwir mieści się w przedziale od 3 mm do 10 mm.
Drobny piasek nie jest lepszym wariantem od grubego. Wszystko dlatego, że utrudnia dopływ wody, która zawiera składniki pokarmowe, do korzeni roślin. W skrajnych sytuacjach może zaś powodować proces gnilny niedotlenionych korzeni roślin. W przypadku podłoży złożonych z drobnego żwiru albo grubego piasku trzeba raz na jakiś czas wymieszać wierzchnia warstwę. Jest to konieczne, żeby nie dopuścić do wytworzenia się beztlenowych stref, które stanowią ogniska gnilne materii organicznej. Najbardziej odpowiedni piasek mieści się w przedziale od 1 mm do 3 mm.
Kamienie na podłoże do akwarium
W sklepach znajdują się elementy naturalne lub sztuczne o rozmaitych rozmiarach i kształtach. Zazwyczaj są to łupki, marmury i granity. Nie wpływają one na parametry chemiczne wody. Tak samo jak w przypadku żwiru należy unikać skałek zawierających związki wapnia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy hodowane ryby wymagają twardej oraz zasadowej wody. Warto podkreślić, że kamienie nie powinny posiadać zbyt ostrych krawędzi. Najbardziej odpowiednie będą elementy o dużych oraz płaskich powierzchniach, gdyż ułatwiają stworzenie potrzebnych kryjówek dla rybek.
Podłoże roślinne do akwarium
Pod tym pojęciem należy rozumieć drewno, które jest uniwersalnym materiałem do urządzania akwariów. Korzenie mają za zadanie spełnić dwie najważniejsze funkcję. Pierwszą rolą są znakomite właściwości dekoracyjne. Druga funkcja to pożyteczna rola w akwariach, w których znajdują się ryby preferujące wodę o niewielkości niewielkiej zawartości taniny. Warto wiedzieć, że drewno stanowi także uzupełnienie diety niektórych gatunków ryb, na przykład sumów czy sumików. Jest też bardzo dobrym podłożem dla takich roślin, jak choćby paproć jawajska. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się również na sztuczne drewno. Trzeba zaznaczyć, że do akwarium najlepiej pasują korzenie z takich drzew, jak olcha, wierzba czy dąb. Osoby, które nie chcą nabywali gotowych korzeni mogą sami znaleźć taki element. Przed jego włożeniem trzeba go odpowiednio dostosować. Jak? Należy usunąć z niego korę i trzymać tak długo w wodzie, aż nie będzie wypływał na powierzchnię. W dalszej kolejności należy wygotować go przez kilka godzin w roztworze soli kuchennej (0,5 kg/10 l wody). W tym czasie należy zwrócić uwagę na to, aby element był w 100% zalany wodą. Po wykonaniu tej czynności należy wypłukać korzeń pod bieżącą wodą.
Jako podłoża nie stosujemy zaś piasku morskiego (który jest zazwyczaj zbyt drobny i zawiera cząstki pokruszonych muszli), kamieni (z wyraźnymi śladami związków metali), zbyt świeżych oraz niedostosowanych gałęzi i korzeni oraz rozmaitych ozdób.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz