
Jakie rybki do akwarium wybrać jako pierwsze?
Kupno akwarium może być pierwszym krokiem do wspaniałego, bardzo pasjonującego hobby. Jest to oczywiście dość długa droga. Trzeba wybrać odpowiedni model, zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria oraz znaleźć dobre miejsce, w którym je ustawimy. Kiedy już przebrniemy przez ten proces, pozostaje tylko jedno pytanie – jakie rybki będą w nim żyły? W internecie można znaleźć wiele informacji na temat różnych gatunków rybek akwariowych. Niektóre zachwycają swoim pięknym, kolorowym wyglądem i roztaczają przed nami wizję stworzenia cudownego, podwodnego świata. Aby jednak znaleźć odpowiednie dla siebie rybki, nie można kierować się wyłącznie wyglądem. Jest to poważny błąd, który może nas doprowadzić do szybkiego zniechęcenia.
Rybki do akwarium: gupiki
Gupiki i neony to najpopularniejsze stworzenia akwariowe, polecane zwykle osobom początkującym. Faktem jest, że są one stosunkowo łatwe w hodowli. Szybko się rozmnażają i nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Trzeba jednak pamiętać, że z początku dość trudno adaptują się one do nowego środowiska. Ponadto szybkość, z jaką się rozmnażają może zwyczajnie przerosnąć osoby początkujące, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w hodowli.
Nowe akwarium musi odpowiednio dojrzeć, aby stało się środowiskiem przyjaznym dla rybek. Chodzi przede wszystkim o unormowanie w nim cyklu azotowego. Dopiero po około trzech tygodniach w akwarium wystarczająco dobrze rozwijają się bakterie, niezbędne do stworzenia odpowiedniego środowiska życia. Osoby początkujące powinny zatem poświęcić sporo czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy związanej z samym zakładaniem akwarium. Nie wystarczy bowiem ustawić je w odpowiednim miejscu i nalać do niego wody – jest to proces znacznie bardziej złożony, który trzeba prawidłowo przeprowadzić.
Trzeba zatem brać pod uwagę nie tylko wygląd czy łatwość hodowli, ale także wytrzymałość swoich pierwszych rybek. Musimy wiedzieć, w jakim środowisku czują się najlepiej i są w stanie prawidłowo się rozwijać. Wymagania poszczególnych gatunków mogą bardzo się od siebie różnić. Niekiedy środowisko idealne dla jednego gatunku może okazać się wręcz zabójcze dla drugiego.
Jakie rybki do akwarium kupić?
Wytrzymałość jest zatem jedną z głównych cech, którymi powinny odznaczać się nasze pierwsze rybki. Chodzi nie tylko odporność na warunki panujące w akwarium, ale także na stres. Nerwy związane z nowym środowiskiem życia mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszych podwodnych przyjaciół. Im bardziej wytrzymałe rybki, tym łatwiej będzie nam z nimi nabrać nieco wprawy w akwarystyce.
Samo karmienie to bardzo skomplikowana kwestia. Również dlatego warto wybrać rybki, które nie mają pod tym względem zbyt dużych wymagań i można im podawać standardowe karmy.
Dobrym pomysłem jest trzymanie w akwarium kilku gatunków rybek, ale również do tego trzeba odpowiednio się przygotować. W pierwszej kolejności trzeba wpuścić do akwarium taki gatunek, który jest stosunkowo spokojny i nie wykazuje dużej agresji względem innych. Jeśli odpowiednio dopasujemy gatunki, to nie będziemy mieli żadnych problemów z konfliktami i walkami w naszym akwarium. Początkujący akwaryści nie powinni wpuszczać do swojego akwarium więcej, niż trzy różne gatunki rybek.
Bardzo ważne jest też to, czy dany gatunek rybek żyje raczej samotnie, czy w ławicach. W drugim przypadku trzeba kupić przynajmniej 4 – 6 sztuk, bowiem takie rybki nie są w stanie poradzić sobie bez swojego stada.
Pomimo pokus, na samym początku lepiej zdecydować się na nieco mniejsze rybki. Zarówno rozmiary jak i ich ilość należy dopasować do tego, jak pojemne jest nasze akwarium. Przyjmuje się, że jedna średniej wielkości rybka powinna odpowiadać 6 litrom wody w akwarium.
Jakie rybki jako pierwsze do akwarium wybrać?
Brzanka sumatrzańska. Nie jest zbyt wielka. Posiada sporo energii, ale jednocześnie nie ma w niej agresji. Najlepiej czuje się w temperaturze 20 – 26 C. Nie powinno się ich hodować w jednym akwarium z gatunkami ryb, które posiadają długie i łatwe do uszkodzenia płetwy.
Danio pręgowany. Rybka typowo stadna – decydując się na nią trzeba od razu kupić przynajmniej kilka sztuk. Lepiej czuje się w nieco cieplejszej wodzie o temperaturze 30 – 40 C. Wykazuje się dużą energią i ruchliwością, jest jednocześnie łagodna dla innych rybek. Nie ma zbyt dużych wymagań jeśli chodzi o pokarm, choć trzeba jej zapewnić sporo przestrzeni w akwarium.
Razbora klinowa. Rybka żyjąca w ławicach liczących przynajmniej kilka sztuk. Ze względu na dużą ruchliwość potrzebują sporo przestrzeni w akwarium. Najlepsza temperatura wody to dla nich 23 – 27 C.
Kirysek pstry. Rybka żyjąca w temperaturze 20 – 26 C. Jest bardzo towarzyska, źle znosi nadmierną samotność. Świetnie nadaje się dla początkujących akwarystów. Rybka jest spokojna i nie wywołuje w akwarium żadnych konfliktów. Nie ma też zbyt wielkich wymagań jeśli chodzi o warunki życia czy żywienie. Trzeba jedynie zadbać o odpowiedni żwirek, bowiem kirysek wyjada pożywienie z dna akwarium.
Kardynałek chiński. Najlepiej czuje się w ławicach liczących minimum 10 osobników. Żyje w nieco zimniejszej wodzie o temperaturze 16 – 22 C.
Wybór gatunków jest bardzo szeroki – wymienione wyżej to tylko przykłady. Warto poświęcić na to nieco czasu i znaleźć takie rybki, z którymi będziemy w stanie sobie poradzić i którym będziemy mogli zapewnić optymalne warunki życia.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz