16 października 2019 Udostępnij

Jaką grzałkę do akwarium zakupić dla swoich rybek?

W zależności od tego jakie są wymagania rybek, konieczne jest wyposażenie akwarium w grzałkę. Jak jednak wybrać dobrze? Warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

Grzałka do akwarium 25w

Grzałkę powinno się zawsze dobierać zgodnie z zasadą 0,5 W na litr wody. Przykładowo akwarium o wymiarach 60x30x30 cm i pojemności 54 l potrzebuje grzałko o mocy rzędu 25-30W/ W tym przypadku warto pokusić się o zakup grzałki z termostatem 60W.

Poza tym przy wybieraniu grzałki do akwarium warto wziąć pod uwagę temperaturę jaka panuje w danym pomieszczeniu, gdzie stoi na  co dzień akwarium. Temperatura w akwarium powinny optymalnie wynosić między 23 a 30 stopni Celsjusza, oczywiście w zależności od gatunku rybek. Rybki tropikalne potrzebują temperatury około 24 stopni Celsjusza.

Akwarium można nie ogrzewać, pod warunkiem, że hoduje się w nim ryby, które nie wymagają temperatury przewyższającej 20 stopni Celsjusza. Za niska temperatura wody powoduje bowiem utratę przez rybki ubarwienia i zmniejsza ich żywotność.

Poza tym temperatura w akwarium musi się zmieniać w dwóch cyklach - rocznym, wówczas obniża się temperaturę wody o 2-6 stopni Celsjusza w okresie od listopada do marca oraz dobowym - w nocy temperatura powinna być niższa o 3 stopnie Celsjusza.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zmiana temperatury wody poprzez ogrzewanie całego pomieszczenia, w którym stoi akwarium zamiast stosowania specjalistycznych urządzeń.

jak zamontować grzakę do akwarium

Grzałka do akwarium - jak zamontować?

Podczas instalacji i zakupu sprzętu grzewczego trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • ogrzewacz i termostat najlepiej jest umieścić na tylnej ściance akwarium lub blisko krawędzi w orientacji pionowej,
  • grzałka powinna znaleźć się w dole akwarium, nie wolno umieszczać jej zbyt blisko żwiru, gdyż cyrkulacja wody może być wówczas utrudniona, ze względów estetycznych można schować ją za kamieniami i roślinnością,
  • przed instalacją ogrzewania trzeba sprawdzić czy przyrząd grzewczy jest w 100% wodoszczelny,
  • włączona grzałka musi przez cały czas znajdować się pod wodą, bo może pęknąć z powodu przegrzania szkła,
  • wszystkie połączenia elektryczne powinny być dokonywane z daleka od wody, instalacja sprzętu jest bezpieczna, o ile zachowane są wszystkie środki bezpieczeństwa, w razie czego dobrze jest zapytać o pomoc fachowca w tej dziedzinie,
  • przed regulowaniem sprzętu grzewczego zawsze trzeba wcześniej odłączyć od niego zasilanie, wskazanie termostatu ustawionego np. na 24 stopnie Celsjusza można wówczas podnieść o kilka stopni jeśli jest taka potrzeba.

Przed włączeniem należy ją zanurzyć w wodzie – to sposób na uniknięcie przegrzania szkła.

Zdecydowanie najlepszym miejscem na umieszczenie grzałki w akwarium jest pierwsza przegroda w środku filtra. W ten sposób, mimo że będzie ona zanurzona w wodzie, będzie niewidoczna z zewnątrz. Można ją też ustawić zaraz przy dnie z tyłu akwarium, ale nie za blisko żwiru, bo cyrkulacja wody jest wówczas mocno utrudniona. Ze względów estetycznych dobrze ją schować za roślinami czy kamieniami.

Grzałka do akwarium z termostatem

Ogrzewacz z termostatem można na przykład schować na tylnej ścianie akwarium lub postawić pionowo w pobliżu krawędzi. Dobrym rozwiązaniem jest zakup grzałki z termostatem. Termostat pozwala na szybkie i łatwe ustawienie dobrej dla ryb temperatury.

Przed regulacją sprzętu grzewczego zawsze najpierw należy odłączyć  zasilanie - wskazanie termostatu przykładowo ustawionego na 24 C, można w razie potrzeby podnieść o kilka stopni  jeśli jest taka potrzeba.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)