
Niezbędne wyposażenie dla Twojego akwarium
Gdy pojawią się pewne problemy, na przykład z glonami czy ślimakami, a Twoja walka z nimi będzie nieskuteczna, pewnie dojdzie do pierwszych oznak zniechęcenia. Możecie żałować wydanej dużej ilości pieniędzy.
Oprócz akwarium potrzebne jest wyposażenie, które nie tylko zapewni rybkom i roślinom dobre warunki, ale także ułatwi Ci pielęgnację. Poniżej przedstawiam ogólnikowe informacje, co będzie Wam potrzebne. Więcej informacji w odpowiednich działach.
Filtr do akwarium
(pojemność 25L koszt około 50 zł)
Filtr w akwarium to podstawa. Dzięki niemu odpowiednio napowietrzymy wodę, by ryby miały czym oddychać. Filtr oczyszcza także wodę z drobnych zanieczyszczeń. Im większy filtr, tym większa gąbka i łatwiej dbać o czystość. Jednak większy zbiornik to potrzeba zakupu większego filtra, a w rezultacie więcej wydanych pieniędzy.
Pokrywa do akwarium
(do 25L, około 40 zł)
Pokrywa w akwarium spełnia trzy podstawowe funkcje: dostarczanie wystarczającej ilości światła, zapewnienie odpowiedniej wilgoci (brak pokrywy spowoduje szybsze parowanie wody) oraz zapewnienie bezpieczeństwa rybkom (niektóre z gatunków ryb mogą wyskakiwać na zewnątrz, co kończy się tragicznie).
Grzałka do akwarium
(do 25L koszt około 40-50 zł)
Dla większości ryb optymalna temperatura jest stała i wyższa niż 22 st. C. W nocy jest chłodniej, zwłaszcza zimą, gdy temperatura w domu jest często obniżona. Dla ryb jest to niekorzystne, stąd aby zapewnić im komfort, trzeba wybrać grzałkę do akwarium z termostatem. W razie spadku temperatury wody, taka grzałka włączy ogrzewanie i podgrzeje ją do określonej temperatury.
Termometr do akwarium
(do 25L koszt około 5 zł)
Termometr jest chyba najtańszą inwestycją. Służy on do monitorowania temperatury wody, a jest on konieczny, bo grzałka czy termostat może ulec awarii, przez co zmienia się temperatura wody w akwarium. Można zainwestować w termometr elektroniczny, jednak przy pierwszym akwarium sprawdzi się także klasyczny termometr.
Siatka do odłowu
(do 25L koszt około 10 zł)
Siatka konieczna jest przy czyszczeniu akwarium, aby móc odłowić rybki i przełożyć je na ten czas do innego zbiornika z wodą. Jest niezbędna, aby nie stresować rybek podczas czynności czyszczenia.
Rośliny do akwarium
(koszt 1 roślinki np. moczarki ok. 5-10 zł)
Rośliny są niezbędne dla każdego akwarium. Zapewniają on miejsce, w którym rybki lubią się chować, a także dostarczają im tlen. Niektóre gatunki roślin oczyszczają również akwarium z glonów.
Czyścik do szyb
(cena około 10 zł)
Niezbędny dla początkujących jest również czyścik. Z czasem będzie on mniej używany, jednak na początku przygody z akwarium pojawiają się glony, których nie da się zetrzeć z szyb w żaden inny sposób, tylko używając właśnie tego typu skrobaczki do szyb akwarium.
Odmulacz dna
(15-20 zł)
Odmulacz dna jest przydatny niemal co tydzień. Każde akwarium wymaga podmiany około 10-15% wody i uzupełnienia jej świeżą, odstaną wodą. By nie męczyć się z innymi pojemnikami, wystarczy nabyć grawitacyjny odmulacz dna. Dzięki niemu oczyścimy dno, a także wymienimy wodę.
Podłoże do akwarium
(koszt około 40-50 zł)
Podłoże w akwarium jest niezbędne. Ryby załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, które opadają na dno. Na pewno atrakcyjniej wygląda dno akwarium ze żwirem, gdyż nie widać brudu wytwarzanego przez rybki.
Tło do akwarium
(około 15 zł)
Tło jest dodatkowym elementem. Tło jest jednak nie tylko dekoracją, a posiada inne funkcje. Zapewnia ono mniejszy dostęp światła dziennego, co zapobiega szybszemu tworzeniu się glonów. Dlatego polecamy zaopatrzyć się w tło – wybór nadruku to już kwestia gustu.
Ozdoby
(od 20 zł do 120 zł)
Ozdoby wzbogacają efekt wizualny, gdy nie są kiczowate. Przywiązując uwagę do wystroju mieszkania, podobnie powinniśmy czynić z akwarium. Starajmy się więc, aby wyglądało maksymalnie naturalnie. Korzystniej wygląda korzeń i kamienie niż kiczowaty domek.
PODSUMOWANIE
Biorąc pod uwagę ceny powyższych elementów, koszt zakupu akwarium (małego 25 Litrów), to około 250-300 zł. Można kupić samo akwarium, a potem cały sprzęt lub też zaopatrzyć się w pełny zestaw. Cena w obu przypadkach jest podobna. Jednak gdy nabierzemy doświadczenia, szybko zrozumiemy, że lepiej kupować jest poszczególny sprzęt osobno. Okazuje się bowiem, że zestawy miewają nieodpowiednie oświetlenie czy zbyt mały filtr. Stąd też polecamy zapoznanie się z naszymi działami, jak: oświetlenie, filtry, podłoża, by odpowiednio skomponować swoje akwarium.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz