31 marca 2021 Udostępnij

Akwarium w domu – łatwizna czy duże zobowiązanie?

​Rybki to fascynujące i kolorowe zwierzęta, wielu może zatem kusić wizja posiadania ich w swoim domu. Akwarium oraz jego mieszkańcy kojarzyć nam się mogą raczej z niewielkim obciążeniem – rybek nie trzeba wyprowadzać na spacer, szczotkować, nie wymagają dużej uwagi, a interakcje z ludźmi są wręcz niepożądane. Na samym początku inwestycja jest spora, ale później koszta utrzymania akwarium plasują się na rozsądnym pułapie. W takim razie czy posiadanie takiego zbiornika w domu to idealna sytuacja dla każdego?

Opieka nad akwarium

Opieka nad akwarium każdego rodzaju to temat rzeka i sprawa nie jest tak prosta, jak można byłoby przypuszczać. Oczywiście akwarystyka to wspaniałe hobby, które dla kogoś zafascynowanego wodnymi ekosystemami może stanowić niesamowitą przygodę, jednak osoby, które myślą, że własne akwarium to bułka z masłem, mogą się zdziwić.

Opieka nad akwarium to przede wszystkim stała kontrola wszystkich jego parametrów, w tym temperatury wody, stężenia dwutlenku węgla i tlenu, stężenia wielu pierwiastków chemicznych, z czego niektóre są bardzo korzystne dla rozwoju życia w akwarium, inne wręcz przeciwnie. Akwarysta musi trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o poziom pH wody, obecność niezbędnych bakterii nitryfikacyjnych, prawidłowy rozwój roślin i zwierząt. Wszystkie te zmienne mają bezpośredni wpływ na kondycję mieszkańców akwarium oraz jego ogólną prezentację.

Do kondycji samych zwierząt, roślin i stanu wody dochodzą wszelkie technikalia, które największą rolę odgrywają na samym początku (wtedy to stoimy przed zadaniem skompletowania wszystkich niezbędnych akcesoriów i urządzeń, takich jak filtr akwariowy, oświetlenie, grzałka, odpieniacz, karmnik i wiele innych), jednak ich działanie powinno być dla nas jasne również później. W razie awarii lub chęci wprowadzenia zmian, wiedza na temat tych urządzeń ma duże znaczenie. I tego wszystkiego możemy się nauczyć, posiadając własny zbiornik, jednak osoby, które na taką naukę nie chcą się pisać, powinny zrezygnować z zakupu akwarium.

Akwarium w domu – jakie warunki trzeba spełnić?

Nie w każdym domu posiadanie akwarium będzie możliwe. Są pewne warunki techniczne, które powinniśmy spełniać, jeśli marzy nam się własny zbiornik. Oczywiście kwestie te będą również uzależnione od samej wielkości akwarium, co warto mieć na uwadze.

Po pierwsze, zbiornik powinien zawsze stać poza zasięgiem dzieci. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak żywa jest wyobraźnia maluchów i do czego może ona doprowadzić. To samo tyczy się wszystkich akcesoriów akwarystycznych, typu dodatkowe wężyki, kable, pokarm dla ryb, itp. Najłatwiej takie rzeczy trzymać w jednej szafce (np. szafce akwarystycznej, na której to możemy dodatkowo ustawić bezpiecznie samo akwarium), pod kluczem.

Akwarium nie może stać blisko kaloryferów oraz okien. Większe zbiorniki nie mogą być także ustawione na byle jakim meblu – ich ciężar przekraczać może nawet kilkaset kilogramów, dlatego zakup czy wykonanie specjalnie dedykowanego mebla jest w tym wypadku koniecznością. Małe zbiorniki (do 70 litrów) mogą być ustawione na regale czy biurku.

Podsumowanie

Jak widać, akwarium to większa odpowiedzialność, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Z pewnością posiadanie i pielęgnowanie własnego zbiornika daje dużo satysfakcji, dlatego warto to marzenie zrealizować, pamiętając przy tym, z czym dokładnie to się wiąże.

Partner artykułu: akwarystyczny24.pl

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)