12 lipca 2017 Udostępnij

Akcesoria do akwarium słodkowodnego

Stworzenie idealnego akwarium które będzie dawało nam radość i stanowiło ozdobę każdego pomieszczenia w naszym domu wydaje się być dość proste. W rzeczywistości jednak zadanie to jest znacznie bardziej skomplikowane, niż sądzi wielu początkujących akwarystów. Trzeba bowiem kupić całe mnóstwo większych lub mniejszych akcesoriów, aby przygotować dla swoich rybek odpowiednie warunki do życia. Warto poświęcić na to jak najwięcej czasu, bowiem niekiedy nawet jeden element który zostanie źle wybrany sprawi, że nasze akwarium nie będzie nadawało się do zamieszkania.

Akwarium słodkowodne czy słonowodne? 

Podstawa to oczywiście wybór odpowiedniego akwarium. Możliwości są tu bardzo szerokie, bowiem w sklepie spotkamy się z ogromnym wyborem modeli o najróżniejszych kształtach i wymiarach. Jest to niezwykle ważny wybór, bowiem ma to decydujący wpływ na to, jakie rybki będziemy mogli hodować.

Jeśli chodzi o wymiary, to można trzymać się jednej, podstawowej zasady – większe akwarium to lepsze akwarium. Większe akwarium daje nam bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o aranżację jego wnętrza i wpuszczanie do niego różnych gatunków rybek. Osoby początkujące powinny zdecydować się na akwarium o pojemności około 100 litrów, choć można też wybrać coś większego. Wszystko zależy oczywiście od naszych możliwości. Nie zawsze mamy na tyle wolnego miejsca w mieszkaniu, aby wstawić do niego ogromne akwarium o pojemności setek litrów.

Podobnie sprawa wygląda z kształtem akwarium. Dostępne w sklepach modele mogą mieć najróżniejsze formy – od prostych sześcianów, poprzez akwaria faliste aż po narożne. Najlepiej kierować się tu po prostu tym, co jest dla nas najbardziej praktyczne. Bardzo ważne są tu jednak również potrzeby ryb, które zamierzamy hodować. W przypadku gatunków o podłużnym ciele potrzebne jest długie akwarium, w którym można płynąć przez dłuższy czas w jednym kierunku. Ryby o wąskim, ale wysokim ciele mają nieco odwrotne potrzeby. W ich przypadku liczy się głównie wysokość zbiornika. Jeszcze inne ryby wymagają przede wszystkim dużej powierzchni dna.

Akwarium słodkowodne rodzaje

Akwaria różnią się również pod względem rodzaju szkła. Pierwsze najpopularniejsze rozwiązanie to szkło float. Jest tańsze, ale nieco zaburza obraz tego, co znajduje się w akwarium. Szkło Pilkington Opti White to rozwiązanie bardziej kosztowne, ale odznaczające się o wiele większą przejrzystością.

Jeśli chodzi o sposób wykonania, to tu również wyróżnia się kilka typów. Najpopularniejsze są akwaria klejone; jak sama nazwa wskazuje, konstrukcję tworzy tu kilka szyb sklejonych specjalnym klejem. Akwaria obramowane całkowicie opierają swoją konstrukcję na ramie – najczęściej aluminiowej – do której przyklejone są szyby. Obramowane częściowo to takie, w których rama pokrywa jedynie górę i dół akwarium. Akwaria jednolite są dość mało wytrzymałe i raczej niewielkie; można je wykorzystywać jako miejsce dla narybku.

Akwarium odkryte to zbiornik, w którym nie montuje się żadnej pokrywy. Oświetlenie w takim przypadku wiesza się osobno, powyżej konstrukcji. Najczęściej polecane są dla hodowców roślin, które potrzebują więcej przestrzeni i rosną dużo powyżej powierzchni. Ze względu na szybsze parowanie wody, konieczne jest tu regularne uzupełnianie jej ubytków.

Akwarium słodkowodne poradnik wystorju

W akwarium pół zakrytym nie stosuje się pokrywy; ich powierzchnia jest jednak zakryta szybą lub warstwą plexi. Oświetlenie montuje się nad konstrukcją. Również w tym przypadku problemem jest szybkie parowanie wody i konieczność regularnego jej uzupełniania. Z drugiej strony, daje ono możliwość obserwowania ryb i roślin od góry.

W przypadku akwarium zakrytego pokrywą z zamontowanym oświetleniem obserwacja ryb i roślin od góry staje się niemożliwa. Pokrywa zabezpiecza jednak wodę przed szybkim parowaniem i brudzeniem się. Jest również niezbędne w przypadku energicznych ryb, które bez pokrywy mogą wyskakiwać ze zbiornika.

Na rynku można znaleźć zarówno osobne akwaria, jak i całe zestawy. W przypadku mniej standardowych wymagań można zdecydować się na akwarium wykonane przez szklarza na nasze zamówienie. Do tego trzeba zadbać o odpowiednie meble – podstawa to szafka, na której akwarium będzie stało stabilnie i bezpiecznie.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)